Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Մայա Դաղերի հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև առկա առևտրատնտեսական հարաբերությունները։
Նախարար Մինասյանը հատկանշել է, որ առևտրատնտեսկան ցուցանիշները թեև գրանցել են զգալի աճ, այդուհանդերձ տնտեսական հարաբերությունները զիջում են երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող քաղաքական, մշակութային հարաբերություններին և կա զգալի ներուժ դրանք բարձր մակարդակի հասցնելու համար։ Նախարարը ներկայացրել է երկրում տնտեսական բարեփոխումների ընթացքը, անդրադարձել ներդրումային և գործարար միջավայրի բարելավման հարցերին, նշել ԵԱՏՄ և ԵՄ շուկաներ մուտք գործելու համար Հայաստանը որպես հարթակ դիտարկելու առավելությունները։
Դեսպան Մայա Դաղերը նշել է Հայաստանում ներդրումներ կատարելու լիբանանցի գործարարների հետաքրքրվածությունը, անդրադարձել տնտեսական առավելություններին, որոնք էլ խթան են հանդիսանում Հայաստանում գործարարության զբաղվելու համար։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել լիբանանցի գործարարների հետ հանդիպելու և հարցերին արագ և հասցեական արձագանքելու համար։ Նախարարը կարևորել է նաև երկու երկրների գործարարների փոխայցելությունները, որոնք կնպաստեն նոր գործարար կապերի ստեղծմանը։ Նշվել է զբոսաշրջության զարգացման մեծ ներուժի մասին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с Чрезвычайным и полномочным послом Республики Ливан в Республике Армения Майей Дагер. В ходе встречи стороны обсудили торгово-экономические отношения между двумя странами.
Министр Минасян отметил, что, хотя торгово-экономические показатели свидетельствуют о значительном росте, все же экономические отношения отстают от существующих политических и культурных отношений между двумя странами, и имеется значительный потенциал для достижения более высокого уровня экономических связей. Министр вкратце представил процесс проводимых в стране экономических реформ, коснулся вопросов улучшения инвестиционной и деловой среды, упомянул о преимуществах рассмотрения Армении в качестве платформы для выхода на рынки ЕАЭС и ЕС.
Посол Майя Дагер сообщила о заинтересованности ливанских бизнесменов инвестировать в Армению, отметила экономические преимущества, которые и являются стимулом для ведения бизнеса в Армении.
Была достигнута договоренность встретиться с ливанскими бизнесменами и оперативно и адресно отреагировать на возникшие вопросы. Министр подчеркнул важность взаимных визитов предпринимателей двух стран, что может способствовать созданию новых деловых связей. Собеседники отметили также огромный потенциал развития туризма.
В конце встречи стороны подтвердили свою готовность в дальнейшем укреплении и развитии сотрудничества.