ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովայի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՏԶՆ նախարարի տեղակալներ Մանե Ադամյանն ու Ավագ Ավանեսյանը, պատասխանատու այլ անձինք։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է Եվրամիության հետ համագործակցությունը, հայտնել այն առավել առարկայական, չափելի դարձնելու պատրաստակամությունը։ Նախարարը հակիրճ անդրադարձել է երկրում նոր իրողություններում իրականացվող բարեփոխումներին, ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորման հարցերին։
«Ակնկալում ենք առավել սերտ համագործակցություն՝ հիմնված կառուցողական աշխատանքի վրա», - նշել է Արծվիկ Մինասյանը։
Կատարինա Մատերնովան շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, ներկայացրել Հայաստանին տրամադրվող ԵՄ բյուջետային և տեխնիկական աջակցությունը, ինչպես նաև ոլորտային բարեփոխումների ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև ԵՄ Թայեքս, Թվինինգ գործիքների մասին։ Եվրոպացի պաշտոնյան կարևորել է բարձրաստիճան խորհրդատուների ներգրավումը, որոնք ռազմավարական մակարդակում խորհրդատվություն կտրամադրեն ՀՀ կառավարության կողմից նախանշված ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում:
«Բաց ենք լսելու ձեր բոլոր հարցերը և պատրաստակամ մեր գիտելիքներն ու ունակություններն օգտագործելու տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար», - նշել է Կատարինա Մատերնովան։
Կարևորվել է բոլոր աշխատանքներում թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության ապահովումը։ Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են նաև հուլիսի 21-ին Երևանում նախատեսվող «առանց փողկապների» աշխատաժողովին, հատկանշելով դրա անհրաժեշտությունն առաջացած հարցերի հասցեական քննարկման առումով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են համագործակցության շարունակականության ապահովման հարցում իրենց վճռականությունը։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял заместителя генерального директора Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения Катариной Матерновой.
На встрече принимали участие глава делегации Европейского Союза в Армении, посол Петр Свитальский, заместители министра экономического развития и инвестиций Армениии Мане Адамян и Аваг Аванесян, другие ответственные сотрудники.
Приветствовав гостей, министр Минасян отметил важность сотрудничества с Европейским союзом, выразил готовность сделать это сотрудничество более предметным и измеримым. Министр вкратце представил реформы, осуществляемые в новых реалиях страны и вопросы формирования институциональной системы.
«Мы с нетерпением ждем более тесного сотрудничества, основанного на созидательной работе», - сказал Арцвик Минасян.
Катарина Матернова поблагодарила министра за встречу, представила бюджетную и техническую помощь, предоставляемую со стороны ЕС Армении, а также программы отраслевых реформ.
В ходе встречи стороны обсудили инструменты ЕС TAIEX и Twinning. Катарина Матернова подчеркнула важность использования потенциала высокопоставленных советников, которые могли бы давать рекомендации на стратегическом уровне в вопросах осушествления реформ в сферах, намеченных Правительством РА.
«Мы открыты для того, чтобы выслушать все ваши вопросы и готовы использовать наши знания и возможности для сотрудничества в разных областях», - сказала госпожа Матернова.
Собеседники подчеркнули важность обеспечения прозрачности и отчетности всех осуществляемых работ. Участники встречи говорили также о предстоящем 21 июля в Ереване семинаре «без галстуков», указав на его необходимость с точки зрения возможности адресного обсуждения возникших вопросов.
В конце встречи стороны вновь подтвердили свою решительность - обеспечить непрерывность взаимосотрудничества.