Աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանին և նրա գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը:
Ողջունելով հյուրերին նախարար Լևոն Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու և համատեղ աշխատելու պատրաստակամության համար. «Այսօրվա հանդիպմանը կնախանշվեն այն խնդիրները, որոնք առկա են երկու նախարարությունների համագործակցության տիրույթում, ինչպես նաև կկազմվի հետագա աշխատանքների պլան, որը պետք է լինի թեմատիկ քննարկումների շրջանակներում` ներգրավելով ոլորտի պատասխանատուներին և գործարար աշխարհի ներկայացուցիչներին»,-հայտնել է Լևոն Գրիգորյանը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը կարևորելով Արցախի Հանրապետության հետ համագործակցությունը հայտնել է. «Այստեղ կա շատ լուրջ համագործակցության հնարավորություն և մեխանիզմ, որը պետք է փորձենք երկու գերատեսչություններով արդյունավետ իրացնել: Արցախում գործող տնտեսվարող սուբյեկտները որևէ խնդրի առաջ չպիտի կանգնեն, ավելին՝ պիտի ավելի լավ վիճակում լինեն, քան Հայաստանում գործող կազմակերպությունները: Դա պետք է մեզ ոչ միայն Արցախում ստեղծված բարիքը առավել արդյունավետ միջազգային շուկաներում իրացնելու համար, այլ նաև Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության հիմքում մայրաքաղաք Երևանից դուրս տնտեսական ակտիվության խրախուսման ու քաջալերման համար»:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Արցախի համատեղ աշխատանքների իրականացման համար նախատեսվող ծրագրերին:
Հանդիպմանը քննարկվել է երկու նախարարությունների համագործակցության տիրույթում գտնվող խնդիրները, մասնավորապես արցախյան արտադրանքի միջազգային արտահանումը, որակի ենթակառուցվածքների (սերտիֆիկացում, հավատարմագրում) զարգացման հարցում փորձի փոխանակում և արցախյան զբոսաշրջային բարիքների պատշաճ իրացում։
Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության պաշտոնական կայք
Արցախի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պատվիրակությունը հանդիպումների շարքը հուլիսի 24-ին շարունակել է աշխատանքային մի շարք քննարկումներով:
Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության գործընկերների հետ ՀՀ ՏԶՆՆ ներկայացուցիչները քննարկել են համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր, ներկայացրել հայաստանյան փորձը:
Քննարկումների առանցքում եղել են ազգային և միջազգային տեխնիկական կանոնակարգերի Հայաստանում կիրառման պրակտիկան, չափագիտության ոլորտում (ԱԳԼՃԿ-ներում չափման միջոցների, էլեկտրաէներգիայի և գազի հաշվիչների, ավտոկշեռքների ստուգաչափում) Արցախում առկա խնդիրները, գործարար միջավայրի բարելավման գործընթացը, մտավոր սեփականության ոլորտի կարգավորման հարցերը: Անդրադարձ է եղել Արցախում արտադրվող ապրանքների արտահանման խթանման հարցերին, զբոսաշրջության զարգացման հնարավորություններին:

Экономические министерства Армении и Арцаха определяют новые тенденции в сотрудничестве
Находящегося с рабочим визитом в Арцахе министра экономического развития и инвестиций Республики Армения Арцвика Минасяна и возглавляемю им делегацию 23 июля принял министр экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах Левон Григорян.
Приветствовав гостей, министр Левон Григорян поблагодарил их за принятие приглашения и готовность к сотрудничеству. «Сегодня мы определим проблемы, находящиеся в сфере нашего сотрудничества, а также составим план дальнейшых совместных работ, который должен быть в рамках тематических обсуждений, с вовлечением ответственных за отрасли лиц и представителей деловых кругов», - заявил Левон Григорян.
Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян, подчеркнув важность сотрудничества с Арцахом, отметил: «Здесь очень много возможностей для отрудничества и есть механизм, который мы совместно должны попытаться максимально эффективно реализовать. У хозяйствующих субъектов Арцаха не должно быть никаких проблем, более того, они должны быть в лучшем положении, чем организации, работающие в Армении. Это необходимо нам не только для того, чтобы более эффективно реализовать на международных рынках созданную в Арцахе продукцию, но и для поощрения, в рамках экономической политики Армении, экономической активности за пределами Еревана».
Арцвик Минасян также говотил о программах, предусмотренных для совместной деятельности Армении и Арцаха.
В время встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, находящихся в рамках сотрудничества между двумя министерствами, в частности, международного экспорта продукции Арцаха, обмена опытом по развитию инфраструктур качества (сертификация, аккредитация) и надлежащей реализации турпродуктов Арцаха.
24 июля делегация Министерства экономического развития и инвестиций Республики Армения во главе с министром Арцвиком Минасяном продолжила рабочие встречи и обсуждения с коллегами из Министерства экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах.