Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Պյոտր Սվիտալսկու հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը, ՀՀ ՏԶՆ նախարարի տեղակալները, պաշտոնատար այլ անձինք։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը նշել է, որ նախորդ շաբաթը հարուստ էր ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումներով, ինչը շատ կարևոր է և վերստին հայտնել է գերատեսչության բոլոր օղակների ամբողջ թափով արդյունավետ աշխատանքին միտված պատրաստակամությունը։
Դեսպանի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է երկրում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը, անդրադաձել տնտեսության ազդակներին, ներդրումային քաղաքականությանը, գործարար միջավայրի բարելավման հարցերին։
Մասնավորապես, տնտեսական ցուցանիշներին անդրադառնալով, նախարարը նշել է, որ տարվա առաջին կիսամյակի կտրվածքով գրանցվել է տնտեսական ակտիվության 8.9 % աճ, աճել են արտահանման և ներմուծման ծավալները, զարգացում կա գրեթե բոլոր ուղղություններով, ինչը փաստում է, որ տնտեսությունը դրական է արձագանքել իրականացվող հակակոռուպցիոն գործողություններին և կառավարության՝ մրցակցային միջավայր ձևավորելու հանձնառությանը։ Ներկայում մեծ անհրաժեշտություն են ինստիտուցիոնալ համակարգերի ձևավորումն ու օրենսդրական բարեփոխումները։ Այս համատեքստում նախարարը հատկանշել է պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցությանը և օտարերկրյա ներդրումների պաշտպանությանը վերաբերող համապատասխան օրինագծերի ընդունման կարևորությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել կարողությունների հզորացման, արտահանման խրախուսման, մտավոր սեփականությանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցերի։
Նախարարը հետագա աշխատանքում ևս հաջողություններ է մաղթել Հոա-Բին Աջեմյանին, ով ավարտում է առաքելությունը մեր երկրում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը կրկին վերահաստատել են համագործակցության զարգացման իրենց պատրաստակամությունը։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с главой делегации ЕС в Армении, послом Петром Свитальским.
На встрече присутствовали руководитель отдела сотрудничества делегации ЕС в Армении Хоa-Бин Аджемян, заместители министра экономического развития и инвестиций РА и другие официальные лица.
Приветствовав гостей, министр отметил, что прошлая неделя была насыщена встречами с высокопоставленными должностными лицами ЕС, подчеркнув при этом их важность, и подтвердил готовность всех подразделений министерства к плодотворной работе с максимальной отдачей.
По просьбе господина посла, министр представил процесс реформ в стране, указал на экономические сигналы, рассказал об инвестиционной политике, коснулся также вопросов улучшения деловой среды.
Относительно экономических показателей министр в частности отметил, что в первом полугодии текущего года зарегистрирован рост экономической активности на 8,9%, увеличились объемы экспорта и импорта, наблюдается прогресс почти по всем направлениям, что указывает на то, что экономика положительно реагирует на осуществляемые антикоррупционные действия и обязательство правительства формировать конкурентную среду. По словам министра, в настоящее время крайне необходимо формирование институциональных систем и осуществление законодательных реформ. В этом контексте министр подчеркнул важность принятия соответствующих законов о государственно-частном партнерстве и защите иностранных инвестиций.
Во время встречи стороны обсудили также вопросы повышения потенциала возможностей, продвижения экспорта, ряд вопросов по интеллектуальной собственности и др.
Министр Минасян пожелал успехов в будущей работе Хоa-Бин Аджемяну, который завершает свою миссию в нашей стране.