Արծվիկ Մինասյանն այցելել է «ՎիԷմՈւեր Իսթերն Յուրոփ» ընկերություն
Հուլիսի 26-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանն այցելել է «ՎիԷմՈւեր Իսթերն Յուրոփ» ընկերություն։
Նախարարին ուղեկցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանը և ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի առաջին տեղակալ Հակոբ Արշակյանը։
Տեղի է ունեցել հանդիպում «ՎիԷմՈւեր» ընկերության ավագ փոխնախագահ, բիզնեսի ամպային կառավարման ստորաբաժանման գլխավոր ղեկավար Աջայ Սինխի և Հայաստանում «ՎիԷմՈւեր» ընկերության մասնաճյուղի ղեկավարության հետ:
Արծվիկ Մինասյանը ողջունել է Հայաստանում «ՎիԷմՈւեր» ընկերության գործունեությունը և կարևորել այն հանգամանքը, որ աշխատակիցների թիվը տարեցտարի ավելացել է: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «ՎիԷմՈւեր» ընկերության հետ հետագա համագործակցության հնարավորությունները:
«ՎիԷմՈւեր» ընկերությունը Հայաստանում գործում է 2011 թվականից: Գործունեության սկզբնական շրջանում ունեցել է 16 աշխատակից, այսօր աշխատակիցների թիվը 120 է, իսկ մինչև 2018 թվականի ավարտը նախատեսում է այն հասցնել 140-ի:
Համառոտ տեղեկանք «ՎիԷմՈւեր» ընկերության վերաբերյալ
«VMware» ընկերությունը «Dell Technologies» ընկերության մասնաճյուղն է, որը տրամադրում է ամպային լուծումներ և պլատֆորմի վիրտուալացման ծրագրային ապահովում ու ծառայություններ: Ընկերության շուկայական կապիտալը կազմում է ավելի քան 60 մլրդ դոլար: «VMware»-ը հանդիսանում է ամպային ենթակառուցվածքների ոլորտում բիզնես լուծումներ առաջադրող գլոբալ առաջատարներից մեկը: 2017 թվականին ընկերության եկամուտը կազմել է 8 մլրդ ԱՄՆ դոլար, հաճախորդների թիվը` 500000, գործընկերների թիվը` ավելի քան 75000, աշխատողների թիվը` ավելի քան 20000 աշխարհի ավելի քան 120 երկրներում:
«VMware»-ը Հայաստանում հիմնել է իր մասնաճյուղը 2011թ.-ին` 100 մլն ԱՄՆ դոլարով ձեռք բերելով ՏՏ վերլուծական «Integrien» սկսնակ ընկերությունը, որի ինժեներական թիմը գործում էր Հայաստանում: «Integrien»-ի ձեռքբերմամբ «VMware»-ն ընդլայնել է իր կարողությունները` առաջարկելով ավտոմատացման և ամպային ենթակառուցվածքների ու վիրտուալացված հավելվածների սպասարկման վերահսկողության նոր մակարդակ: «VMware Հայաստան»-ը /«VMware Արևելյան Եվրոպա» ՍՊԸ/ «VMware Cloud Management Business Unit»-ի մի մասն է:

26 июля министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян посетил компанию “VMware”.
Министра сопровождали заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Акоб Авагян и первый заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий РА Акоб Аршакян.
Состоялась встреча со старшим вице-президентом компании “VMware”, генеральным менеджером подразделения по управлению облаком компании Аджай Синхом и руководством филиала компании “VMware” в Армении.
Арцвик Минасян приветствовал деятельность компании “VMware”в Армении и особо отметил тот факт, что численность сотрудников компании с каждым годом растет. В ходе встречи были обсуждены возможности дальнейшего сотрудничества.
Компания “VMware” начала свою деятельность в Армении с 2011 года. На начальном этапе в компании работали 16 сотрудников, сегодня же их число составляет 120 человек, и к концу 2018 года планируется довести его до 140.
Краткая справка о компании “VMware”
“VMware” является дочерней компанией Dell Technologies, которая предоставляет облачные вычисления, программное обеспечение виртуализации платформы и услуги. Рыночный капитал компании составляет более 60 миллиардов долларов. “VMware” является одним из мировых лидеров в области бизнес-решений для облачных вычислений. В 2017 году прибыль компании составила 8 млрд. долларов США, число клиентов - 500 000, число партнеров - более 75 000 человек, число сотрудников - более 20 000 человек в более чем 120 странах.
Компания “VMware” основала свой филиал в Армении в 2011 году, приобретя за 100 млн. долларов США аналитическую ИТ стартап-компанию “Integrien”, чья инженерная команда работала в Армении. С приобретением “Integrien”, “VMware” расширила свои возможности, предложив новый уровень автоматизации и контроля обслуживания облачных вычислений и виртуализированных приложений. “VМware Армения” является частью ООО “VMware Eastern Europe ” “VMware Cloud Management Business Unit”.