ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի անդամ, հոլանդական խմբի ղեկավար Ֆրանս Վիկերսի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՎԶԵԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դմիտրի Գվինդաձեն, ՏԶՆ նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՏԶՆ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՎԶԵԲ-ին ցուցաբերած աջակցության և շարունակվող համագործակցության համար։ Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-ՎԶԵԲ ծրագրերին և հետագա համագործակցության առաջնահերթություններին վերաբերող հարցեր։ Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է քաղաքական վերջին զարգացումներից հետո երկրում իրականացվող տնտեսական բարեփոխումները, անդրադարձել ներդրումային և գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել են հակամենաշնորհային քաղաքականության, բիզնեսի համար հավասար պայմանների ստեղծման, շուկայի ազատականացմանն ուղղված աշխատանքները, օրենսդրական դաշտի կարգավորումը։
Ֆրանս Վիկերսը ողջունել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները, վերահաստատել դրանց՝ կառույցի աջակցության հանձնառությունը։ Միաժամանակ նա տեղեկացրել է, որ աշնանը նախատեսվում է ՎԶԵԲ տնօրենների խորհրդի անդամների այցը Հայաստան, որի ընթացքում կնախանշվեն Հայաստանի Հանրապետության հետ հետագա համագործակցության առաջնահերթություններն ու խնդիրները, իսկ արդեն 2019 թվականի առաջին եռամսյակում ՎԶԵԲ հայաստանյան գրասենյակը կներկայացնի մեր երկրին ցուցաբերվող աջակցության հնգամյա ծրագիրը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համատեղ աշխատանքին և համագործակցության զարգացմանն ուղղված պատրաստակամությունը։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял члена Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР/EBRD), главу голландской группы Франса Викерса.
На встрече присутствовали директор офиса ЕБРР в Армении Дмитрий Гвиндадзе, заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Аваг Аванесян и начальник управления по международному сотрудничеству министерства Армен Айвазян.
Приветствовав гостей, министр поблагодарил ЕБРР за оказываемую поддержку и продолжающееся сотрудничество. Во время встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся программ Армения-ЕБРР и приоритов дальнейшего сотрудничества. Арцвик Минасян представил экономические реформы, проводимые после недавних политических событий в стране, шаги по улучшению инвестиционной и деловой среды. Была подчеркнута важность антимонопольной политики, создания равных условий для бизнеса, работ, направленных на либерализацию рынка, регулирование законодательной сферы.
Франс Викерс приветствовал осуществляемые в Армении реформы и подтвердил готовность ЕБРР содействовать им. В то же время он сообщил, что осенью текущего года намечается визит членов Совета директоров ЕБРР в Армению, в ходе которого будут намечены приоритеты и задачи дальнейшего сотрудничества с Республикой Армения, а уже в первом квартале 2019 года офис ЕБРР в Армении представит пятилетнюю программу содействия нашей стране.