Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Ջուն Յամադայի հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադայի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, նախարարության միջազգային համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը, Ճապոնիայի դեսպանության երկրորդ քարտուղար Միգումի Մաեկավան։
Ողջունելով դեսպանին և շնորհակալություն հայտնելով Ճապոնիայի կառավարության կողմից մեր երկրին ցուցաբերած աջակցության համար՝ նախարարն անդրադարձել է հայ-ճապոնական առևտրատնտեսական հարաբերությունների դրական դինամիկային, նշելով, որ մեծ ներուժ կա դրանք նոր մակարդակի բարձրացնելու համար։ Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է տնտեսության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, տեղեկացրել Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ընթացքի մասին։ Խոսվել է մեր երկրի ներդրումային գրավչության, զբոսաշրջության խթանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին։
Դեսպան Յամադան շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման և հարցերի մանրամասն ներկայացման համար։ Անդրադարձ է եղել «Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի միջև ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցերին, ինչը խթան կհանդիսանա նոր ներդրումների ներգրավման համար։ Անդրադառնալով զբոսաշրջությանը՝ դեսպանը հավաստել է ճապոնացիների կողմից Հայաստանի նկատմամբ մեծ հետաքրքրության մասին, ինչի մասին վկայում է նաև զբոսաշրջիկների թվի աճը։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с Чрезвычайным и полномочным послом Японии в Армении Джуном Ямадой.
На встрече присутствовали заместитель министра Аваг Аванесян, председатель Комитета по туризму Рипсиме Григорян, начальник управления по международному сотрудничеству министерства Армен Айвазян и второй секретарь посольства Японии в Армении Мигуми Маекава.
Приветствовав посла и выразив благодарность за помощь, оказанную Правительством Японии нашей стране, министр отметил позитивную динамику армяно-японских торгово-экономических отношений, заметив при этом, что есть большой потенциал для их поднятия на новый уровень. Арцвик Минасян вкратце рассказал о реформах в сфере экономики Армении, проинформировал о процессе реализации программ, осуществляемых в Армении Японским агентством международного сотрудничества (JICA). Во время беседы речь зашла и об осуществляемой работе по инвестиционной привлекательности нашей страны и стимулировании туризма.
Посол Ямада поблагодарил министра Минасяна за встречу и подробное представление вопросов. Стороны обсудили также вопрос ратификации Соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций между Республикой Армения и Японией, что станет стимулом для привлечения новых инвестиций. Говоря о туризме, посол подтвердил большой интерес японцев к Армении, о чем свидетельствует и увеличение притока японских туристов в Армению.