ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից ՀՀ հարկային օրենսգրքում առկա ՓՄՁ-ներին վերաբերող խնդրահարույց դրույթների վերհանման նպատակով իրականացվող լայնամասշտաբ հանդիպումների միջոցառումների շարքում օգոստոսի 9-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում անցկացվեց հանդիպում հանրային սննդի ոլորտում գործունեություն իրականացնող ՓՄՁ տնտեսվարողների, ինչպես նաև հյուրանոցային բիզնեսի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանը, ՓՄՁ զարգացման վարչության պետ Կորյուն Գևորգյանը, Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի և Գործարարության աջակցման գրասենյակի ներկայացուցիչները, ՀՀ ՊԵԿ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչները։
Ազատ քննարկումների ընթացքում հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են օրենսգրքում առկա մի շարք խնդրահարույց, երկիմաստություն պարունակող դրույթներ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ մարզերում և մայրաքաղաքում անցկացվող նմանատիպ հանդիպումներից հետո նախարարությունը կամփոփի բիզնեսից եկող խնդիրները և կներկայացնի Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններ նախապատրաստող աշխատանքային խմբին։

Продолжаются дискуссии по выявлению касающихся МСП проблемных положений в Налоговом кодексе РА
В рамках проводимых Министерством экономического развития и инвестиций Армении широкомасштабных дискуссий по выявлению проблемных положений в Налоговом кодексе РА, касающихся малого и среднего бизнеса, 9 августа в Министерстве экономического развития и инвестиций состоялось совещание с участием представителей малых и средних предприятий сферы общественного питания, а также гостиничного бизнеса.
В работе совещания приняли участие заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Акоб Авагян, начальник управления развития МСП министерства Корюн Геворкян, представители Национального центра развития МСП и Офиса по поддержке предпринимательства, представители подразделений Комитета государственных доходов РА.
Во время обсуждений участники совещания указали на ряд проблемных и неоднозначных положений в Налоговом кодексе.
Напомним, что после аналогичных встреч, намеченных в марзах и столице Армении, министерство обобщит указанные представителями МСП проблемы и задачи и представит их на рассмотрение рабочей группы, готовящей изменения в Налоговом кодексе.