Մեկ մլն դոլարի ներդրում և նոր աշխատատեղեր․ Երևանում կբացվի գյուղատնտեսական ու արտադրական սարքավորումների գործարան
10 Օգոստոս, 2018
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում Բիզնես Արմենիայի և Arad Agricultural Machinery ընկերության միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր՝ 1 000 000 դոլար ներդրում կատարելու և Երևանում գյուղատնտեսական ու արտադրական սարքավորումների նոր գործարան բացելու մասին։
Հուշագիրը ստորագրեցին Բիզնես Արմենիայի Միջազգային կոմերցիայի խմբի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը և Arad Agricultural Machinery ընկերության գործադիր տնօրեն Նասեռ Ռահիմին։
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը մասնակցում էին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Արմեն Հարությունյանը, Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը, Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանության և Իրանում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչներ։
Հուշագրով նախատեսվում է, որ Բիզնես Արմենիան, ինչպես ծրագրի իրականացման նախնական փուլում, այնպես էլ հետագա փուլերի ընթացքում, նաև արտահանման խթանման նպատակով, կշարունակի աջակցությունը։
Նոր գործարանն արտադրությունը կսկսի այս տարվա սեպտեմբեր ամսից։ Նախնական փուլում ընկերությունը կունենա 20 աշխատող։ Հետագայում՝ դասընթացներից և վերապատրաստումներից հետո, աշխատողների թիվը կհասնի 100-ի։
«Իրանական և Միջին Արևելքի ընկերությունների համար Հայաստանը ուղի է դեպի ԵԱՏՄ շուկա և հակառակը։ Այս գաղափարի արդյունքներն արդեն տեսանելի են. հաստատվող իրանական ընկերությունը Հայաստանում արտադրվող ապրանքի խոշոր մասնաբաժինը իրացնելու է ԵԱՏՄ երկրներում» - նշեց Բիզնես Արմենիայի Միջազգային կոմերցիայի խմբի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը։
«Բիզնես Արմենիայի, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների ու Գյուղատնտեսության նախարարության աջակցությամբ պատրաստվում ենք արտոնյալ պայմաններ տրամադրել հայաստանցի գնորդներին» - նշեց Arad Agricultural Machinery ընկերության գործադիր տնօրեն Նասեռ Ռահիմին։
«Հայաստանում բիզնեսի շահավետ կողմերը գործարարներին ներկայացնելու ուղղությամբ Բիզնես Արմենիայի կողմից օտարերկրյա այցերի ընթացքում իրականացված աշխատանքների շարունակական արդյունքների մասին են վկայում գրանցվող հաջողությունները։ Համագործակցության այս հուշագրի ստորագրումը դրանցից մեկն է։ Սա ևս մեկ հնարավորություն է երկու երկրների գործակցությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ»,-իր խոսքում նշեց Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Նշելով, որ ՀՀ կառավարության ներդրումային քաղաքականությունը նպատակաուղղված է ներդրումային և գործարար բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանը և Հայաստանում իրականացվող ներդրումների խթանմանը՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը համոզմունք հայտնեց, որ իրանական ընկերության մուտքը Հայաստան նոր թափ կհաղորդի և կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական և ներդրումային առկա համագործակցության ընդլայնմանը։
«ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից այս նախաձեռնությունը իսկապես ողջունելի է, և մենք վստահ ենք, որ յուրաքանչյուր այսպիսի ծրագիր լինելու է ևս մեկ քայլ ցույց տալու, որ ՀՀ-ում իսկապես շահավետ է իրականցնել բիզնես՝ գործարար միջավայրը բարենպաստ է, ներդրումային միջավայրը կայուն»,-նշեց նա։

Инвестиции на миллион долларов и новые рабочие места: в Ереване откроется завод по производству сельскохозяйственного и промышленного оборудования
10 Август, 2018
10 августа в Министерстве экономического развития и инвестиций Армении между Фондом «Бизнес Армения» и компанией Arad Agricultural Machinery был подписан меморандум о сотрудничестве, в котором речь идет об инвестициях в размере 1 000 000 долл. США и открытии в Ереване нового завода по производству сельскохозяйственного и промышленного оборудования.
Меморандум подписали руководитель группы международной коммерции Фонда «Бизнес Армения» Нарек Алексанян и исполнительный директор компании Arad Agricultural Machinery Насер Рахими.
На церемонии подписания меморандума присутствовали: заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Аваг Аванесян, заместитель министра сельского хозяйства Армении Армен Арутюнян, исполнительный директор Фонда «Бизнес Армения» Армен Авак Авакян, а также представители посольства Ирана в Армении и посольства Армении в Иране.
В меморандуме предусмотрено, что «Бизнес Армения» продолжит поддержку как на начальном этапе реализации проекта, так и на последующих этапах, а также при продвижении экспорта.
Новый завод начнет производство в сентябре текущего года. На начальном этапе в компании предусматривается наличие 20 сотрудников. Позже, после обучения и переподготовки, количество сотрудников достигнет 100 человек.
«Для компаний Ирана и стран Ближнего Востока Армения - это путь к рынку ЕАЭС и наоборот. Результат данной инициативы уже ощутим: иранская компания намерена продавать значительную часть своей продукции, производимой в Армении, в страны ЕАЭС », - отметил Нарек Алексанян, руководитель группы международной коммерции Фонда «Бизнес Армения».
«При поддержке «Бизнес Армении», Министерства экономического развития и инвестиций и Министерства сельского хозяйства, мы планируем обеспечить льготные условия для местных покупателей», - сказал исполнительный директор компании Arad Agricultural Machinery Насер Рахими.
«Проводимая во время зарубежных визитов последовательная работа «Бизнес Армении», в процессе которой потенциальным инвесторам представляются положительные стороны бизнеса в Армении, дает свои положительные результаты. Подписание данного меморандума о сотрудничестве – тому подтверждение. Это еще одна возможность активизировать сотрудничество между двумя странами», - в свей речи подчеркнул Армен Авак Авакян, исполнительный директор Фонда «Бизнес Армения».
Отметив, что инвестиционная политика правительства Армении направлена на формирование благоприятной инвестиционной и деловой среды и поощрение инвестиций в Армению, заместитель министра экономического развития и инвестиций Аваг Аванесян выразил уверенность, что деятельность иранской компании в Армении придаст новый импульс торгово-экономическим связям между двумя странами и их инвестиционному сотрудничеству.
«Правительство Армении и Министерство экономического развития и инвестиций приветствуют данную инициативу. Мы уверены, что любой подобный проект станет еще одним шагом для того, чтобы показать - в Армении, действительно, выгодно заниматься бизнесом, поскольку здесь благоприятная бизнес-среда и стабильный инвестиционный климат», - отметил Аваг Аванесян.