ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ կառավարությանն առընթեր Արտասահմանում մասնավոր կապիտալ ներդրումների կորպորացիայի (OPIC) գործադիր փոխնախագահ Դեյվիդ Բոհիգյանի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլզը, ՏԶՆ և ԱԳ նախարարությունների, ԱՄՆ դեսպանության, Բիզնես Արմենիայի ներկայացուցիչներ։
«Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հարաբերությունները չափազանց բարձր ընթացքի մեջ են։ Համոզված եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքը մի նոր մակարդակի կբարձրացնի այդ հարաբերությունները, և դրա լավագույն ցուցիչներից մեկը՝ քաղաքականից զատ, տնտեսական հարաբերություններն են», - ողջունելով հյուրերին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում՝ նշել է նախարար Արծվիկ Մինասյանը։ Նա ներկայացրել է տնտեսության ոլորտում երկրում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը, հատկանշել ներդրումային միջավայրի արդյունավետության համար կարևորագույն երկու օրինագծերի ընդունումը պետություն-մասնավոր հատված գործակցության և օտարերկրյա ներդրումների պաշտպանության բնագավառներում։ Միաժամանակ, նախարարը կարևորել է տնտեսական հարցերով իրավապաշտպանի ինստիտուտի անհրաժեշտությունը։ «Կա վճռականություն, և մոտ ապագայում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումները դրականորեն կանդրադառնան Հայաստանում ներդրումային բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանը»,- նշել է նախարարը։
Դեյվիդ Բոհիգյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար․ «Ինձ համար պատիվ է ԱՄՆ կառավարության անունից այցելել Հայաստան՝ հանդիպելու նոր ղեկավարությանը, ամրապնդելու մեր հարաբերությունները և բացահայտելու ամերիկյան ներդրումների ավելացման հնարավորությունները: OPIC-ը ձգտում է օգնել առավել կայուն ու անկախ Հայաստանի կայացմանն այնպիսի ծրագրերի միջոցով, որոնցում ապահովված են կուռ ստանդարտներ և որոնք թափանցիկության միջոցով կանխում են կոռուպցիան: Մենք ձգտում ենք օգտակար լինել Հայաստանի զարգացմանը ներդրումների միջոցով, որոնք ուղղված են ենթակառուցվածքների ձևավորմանն ու այն առանցքային ոլորտներին, որոնք ունեն տնտեսական աճ, աշխատատեղեր ու մարդկանց համար տևական օգուտներ ապահովելու հեռանկար», - ասել է OPIC-ի գործադիր փոխնախագահը և ներկայացրել կորպորացիայի՝ որպես ԱՄՆ պետական մարմնի գործառույթները։
Ներկայում Հայաստանում կառույցն իրականացնում է 6 ծրագիր։ OPIC-ը ամերիկյան ընկերությունների կողմից ներդրումների իրականացումն է ապահովում համաֆինանսավորման, քաղաքական և այլ ռիսկերի ապահովագրման և վարկավորման միջոցով։
Հանդիպմանը խոսվել է փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման, կապիտալի շուկայի կայացման, ներդրումների խթանման, կարողությունների զարգացման և մի շարք այլ հարցերի մասին։
Նախարար Մինասյանը տեղեկացրել է վարչապետի հանձնարարությամբ, արտգործանախարարության հետ համատեղ, առևտրային ներկայացուցիչների ինստիտուտը ուժեղացնելու աշխատանքների մասին։

Арцвик Минасян принял Дейвида Бохигяна
Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял исполнительного вице-президента Корпорации частных зарубежных инвестиций при Правительстве США (OPIC) Дейвида Бохигяна.
На всатрече присутствовали Чрезвычайный и полномочный посол США в Республике Армения Ричард Миллз, представители Министерства иностранных дел и Министерства экономического развития Армении, Посольства США в Армении и Фонда «Бизнес Армения».
«Отношения между Республикой Армения и Соединенными Штатами находятся на довольно высоком подъеме. Я убежден, что наша совместная работа поднимет эти отношения на новый уровень, и одним из ее лучших показателей, помимо политических отношений, является экономическое сотрудничество», - сказал Арцвик Минасян, приветствуя гостей в Министерстве экономического развития и инвестиций РА. Он представил процесс реформ в области экономики, подчеркнув принятие двух важных для эффективности инвестиционной среды законопроектов в сферах государственно-частного партнерства и защиты иностранных инвестиций. В то же время министр подчеркнул необходимость наличия института правозащитника по экономическим вопросам. «Мы настроены решительно и предстоящие в ближайшем будущем законодательные реформы положительно отразятся на формирование благоприятного инвестиционного климата в Армении», - отметил министр Минасян.
Дейвид Бохигян поблагодарил министра за встречу. «Для меня большая честь посетить Армению от имени Правительства США с целью встречи с новым руководством для укрепления наших отношений и изучения возможностей увеличения инвестиций США. OPIC стремится помочь становлению более стабильной и независимой Армении посредством таких программ, в которых обеспечены прочные стандарты и которые предотвращают коррупцию через прозрачность. Мы стремимся быть полезны развитию Армении посредством инвестиций, направленных на формирование инфраструктур и тех ключевых сфер, которые имеют экономический рост, рабочие места и персрпективу обеспечения долгосрочных выгод для людей », - сказал исполнительный вице-президент OPIC и представил функции корпорации в качестве государственного органа США.
В настоящее время корпорация реализует в Армении 6 проектов. OPIC обеспечивает осуществление инвестиций со стороны американских компаний путем софинансирования, страхования политических и других рисков и кредитования.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы, касающиеся развития малого и среднего бизнеса, формирования рынка капитала, поощрения инвестиций, развития потенциала и ряд других вопросов.
Министр Минасян проинформировал о проводимой по поручению премьер-министра совместно с министерством иностранных дел работе по укреплению института торговых представителей.