Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանին
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը օգոստոսի 24-ին ընդունել է Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանին։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, նախարարի խորհրդական Արեգ Ղարաբեգյանը, նախարարության Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը։
Ողջունելով Ավետիս Կիտանյանին՝ Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ ուրախ է ընդունել իրեն նոր Հայաստանում և պատրաստակամ է համատեղել ջանքերը՝ զարգացնելու և նոր որակ հաղորդելու զբոսաշրջության ոլորտում փոխշահավետ համագործակցությանը։
- Մեր երկրում կատարված փոփոխությունը հույսի փոփոխություն է, և անհրաժեշտ է ամրապնդել այդ հույսը հասարակության մեջ։ Որպես նախարար շատ եմ կարևորում դա և պատրաստ եմ անել առավելագույնը մեր երկրի տնտեսության զարգացումն ապահովելու համար, - ասել է Արծվիկ Մինասյանը։
Ավետիս Կիտանյանը տեղեկացրել է, որ տպավորված է հայաստանյան փոփոխություններով և հավելել, որ հաճելի է կրկին հանդիպել այս նախարարությունում և շարունակել սերտ համագործակցությունը, որը սկիզբ է առել Հայաստանում և Լիբանանում ոլորտի պատասխանատուների հետ մի շարք հանդիպումների ընթացքում։
- Զբոսաշրջությունն այն ոլորտն է, որը կարող է արագ դառնալ տնտեսական զարգացման հիմնական աղբյուր։ Այս ուղղությամբ փորձենք համատեղ օգտակար աշխատել, - ասել է Ավետիս Կիտանյանը և իր պատրաստակամությունը հայտնել ջանքեր գործադրելու երկու բարեկամ երկրների զբոսաշրջության ոլորտների զարգացման ուղղությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում գրանցված արդյունքների վերաբերյալ (ըստ վիճակագրական տվյալների՝ Լիբանանից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 3437 մարդ, նախորդ տարվա 2410-ի դիմաց, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 42․6 տոկոս), միևնույն ժամանակ նշելով, որ կա զարգացման մեծ ներուժ և հնարավորություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հնարավորություններին առնչվող խնդիրներ, այդ թվում՝ նոր զբոսաշրջային ձևերի զարգացման, զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների բարելավման, ինչպես նաև տուրօպերատորների և լրագրողների խմբերի փոխայցելությունների, հանդիպումների և համագործակցության կազմակերպման հարցեր։
Կողմերը պայմանավորվել են հետագա համագործակցության քայլերը և գործողությունները առավել առարկայական նախապատրաստել և քննարկել Արծվիկ Մինասյանի՝ ընթացիկ տարվա աշնանը նախատեսվող Լիբանան և Սիրիա այցի ժամանակ։

24 августа министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял министра туризма Ливана Аветиса Китаняна.
На встрече присутствовали заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Мане Адамян, председатель Комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Рипсиме Григорян, советник министра Арег Карабегян, начальник управления по международному сотрудничеству министерства Армен Айвазян.
Приветствуя Аветиса Китаняна, Арцвик Минасян отметил, что рад принять его в новой Армении и готов, объединив усилия, содействовать расширению взаимовыгодного сотрудничества в сфере туризма.
- Изменения, произошедшие в нашей стране - это изменения, полные надежд, и необходимо укрепить эту надежду в обществе. Как министр я придаю этому большое значение и готов сделать все возможное, чтобы обеспечить развитие экономики нашей страны, - сказал Арцвик Минасян.
Аветис Китанян сообщил, что впечатлен изменениями в Армении и добавил, что ему приятно вновь встретиться в этом министерстве и продолжить тесное сотрудничество, которое началось с ряда встреч с официальными лицами как в Армении, так и Ливане.
- Туризм - это сфера, которая может быстро стать основным источником экономического развития. Давайте попробуем работать вместе и с пользой в этом направлении, - сказал Аветис Китанян и выразил готовность приложить максимум усилия для развития туризма в двух дружественных странах.
Собеседники выразили удовлетворение результатами, зафиксированными в первой половине текущего года (согласно статистическим данным, число туристов, прибывших в Армению из Ливана, составило 3437 человек, по сравнению с тем же периодом прошлого года (в первом полугодии 2017 г. число туристов из Ливана в Армению составило 2410 человек) рост - 42,6%), но в то же время было отмечено, что есть еще большой потенциал для развития.
Во время встречи были обсуждены вопросы, касающиеся возможностей развития туризма, включая развитие новых форм туризма, улучшения инфраструктуры туризма, а также организации взаимных визитов, встреч и сотрудничества туроператоров и журналистов.
Стороны договорились более детально разработать шаги и действия относительно дальнейшего сотрудничества и обсудить их в ходе намечающегося визита Арцвика Минасяна в Ливан и Сирию осенью текущего года.