Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դեբորա Գրիսերին
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դեբորա Գրիսերին:
Հանդիպմանը մասնակցել են. ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից՝ հայաստանյան գրասենյակի Ծրագրերի մշակման բաժնի ղեկավար Նիկ Հիգինսը, Կայուն զարգացման բաժնի փոխտնօրեն Ադամ Ստեֆանը և տնտեսական զարգացման ծրագրերի ղեկավար Հայկանուշ Բագրատունյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարության կողմից՝ նախարարի տեղակալներ Ավագ Ավանեսյանը և Ալբերտ Բաբայանը, նախարարի խորհրդական Արեգ Ղարաբեգյանը և նախարարության Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը։
Ողջունելով հյուրերին, Արծվիկ Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ՄԶԳ թիմին, ԱՄՆ կառավարությանը և ժողովրդին՝ Հայաստանին ցուցաբերվող օժանդակության համար և նշել, որ չափազանց կարևորում է համագործակցությունը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ:
Խոսելով գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Ավելի մրցունակ և զանազանեցված մասնավոր հատված» օժանդակության համաձայնագրի ներքո իրականացվող ծրագրերի մասին, նախարար Մինասյանը անհրաժեշտ է համարել, որպեսզի այդ ծրագրերը մշտապես գտնվեն նախարարության, որպես դրանք համակարգող գերատեսչության, ուշադրության կենտրոնում: Նա շեշտել է այդ ծրագրերի արդյունքները չափելի դարձնելու մեխանիզմը գտնելու, դրանք համահարթեցնելու, դրանց արդյունավետությունը առավել բարձրացնելու կարևորությունը: Այս համատեքստում նախարարը նշել է նաև բիզնեսին պետական աջակցությունը ավելի շոշափելի դարձնելու անհրաժեշտության մասին և հույս հայտնել, որ դա հնարավոր կլինի անել նաև հետագա համագործակցության արդյունքում, միաժամանակ փաստելով, որ այդ ուղղությամբ արդեն իսկ նոր քայլեր են արվում, մասնավորապես՝ Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների տեսքով, որոնք շոշափելիորեն կնվազեցնեն ՓՄՁ-ների բեռը:
ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դեբորա Գրիսերը փաստել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և նախարարության երկարամյա ու արդյունավետ համագործակցությունը զբոսաշրջության և գյուղի տնտեսական զարգացման ոլորտներում, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել նախարարին 2018թ. հունիսին մայրաքաղաք Վաշինգթոնում կայացած Սմիթսոնյան ֆոլքլայֆ փառատոնում Հայաստանի հաջող մասնակցության հարցում Զբոսաշրջության կոմիտեի ունեցած արժեքավոր ներդրման համար: Նա տեղեկացրել է, որ փառատոնի շրջանակում, «Իմ Հայաստան» նախագծի աջակցությամբ և Զբոսաշրջության կոմիտեի հետ համագործակցությամբ, Բոստոնում, Նյու Յորքում և Վաշինգթոնում տուրօպերատորների հետ կազմակերպված հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել է Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը և, որպես այդ աշխատանքի շարունակություն, ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին նախատեսվում է ամերիկյան տուրօպերատորների այցը Հայաստան:
Նախարար Մինասյանը գոհունակություն է հայտնել զբասաշրջության ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցության և ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից մեծածավալ աշխատանքի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Սմիթսոնյան փառատոնը կարող է Հայաստանի զբոսաշրջության հնարավորությունները ներկայացնելու լավ մեխանիզմ դառնալ: Միևնույն ժամանակ նա փաստել է, որ մեր երկրի զբոսաշրջային առավելությունները լիարժեք չեն օգտագործվում՝ նշելով գաստրո և էկոտուրիզմը, գիտական, մշակութային և այլ՝ ավանդական և նոր ուղղություններ ու առաջարկել զբոսաշրջության պատասխանատուների հետ քննարկել այդ խնդիրները և զբոսաշրջության զարգացմանն առնչվող բազմաթիվ այլ հարցեր՝ օգտագործելով նաև Զբոսաշրջության կոմիտեին կից ստեղծվող հասարակական խորհրդի հարթակը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են նաև Հայաստանի տնտեսության զարգացման հեռանկարների, գերակա ուղղությունների և առաջնահերթությունների մասին: Արծվիկ Մինասյանը պատասխանել է Դեբորա Գրիսերին հետաքրքրող մի շարք հարցերի և, ամփոփելով խոսքը, նշել, որ տնտեսական քաղաքականության երկարաժամկետ նպատակն է ապահովել երկրի կայուն զարգացումը՝ ներառական տնտեսական աճը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը, արժևորելով իրականացրած աշխատանքը, պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել համագործակցությունը՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել ընթացիկ և առաջիկա նոր ծրագրերի արդյունավետությունը:

Арцвик Минасян принял руководителя офиса USAID в Армении Дебору Грисер
Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял руководителя офиса Агентства международного развития США в Армении (USAID) Дебору Грисер.
На встрече присутствовали: со стороны офиса USAID в Армении: руководитель отдела разработки проектов Ник Хиггинс, заместитель директора отдела устойчивого развития Адам Стефан и руководитель программ экономического развития Айкануш Багратунян, со стороны министерства экономического развития и инвестиций РА: заместители министра Аваг Аванесян и Альберт Бабаян, советник министра Арег Карабегян и начальник управления по международному сотрудничеству министерства Армен Айвазян.
Приветствуя гостей, Арцвик Минасян выразил благодарность сотрудникам Агентства международного развития США, правительству и народу США за помощь Армении и отметил, что придает чрезвычайную важность сотрудничеству с USAID.
Говоря о программах, реализуемых в рамках финансируемого со стороны USAID Соглашения «Более конкурентоспособный и разносторонний частный сектор», министр Минасян счел необходимым, чтобы все программы постоянно находились в центре внимания министерства как ведомства, ответственного за координацию их реализации. Он подчеркнул важность поиска механизмов измерения результатов этих программ и повышения их эффективности. В этом контексте министр отметил, что следует повысить государственную поддержку с тем, чтобы она была более ощутимой для бизнеса и выразил надежду, что это можно будет сделать также в результате дальнейшего сотрудничества, одновременно подчеркнув, что в этом направлении уже предпринимаются новые шаги, в частности, в виде предлагаемых поправок в Налоговый кодекс, что значительно сократит бремя МСП.
Руководитель офиса Агентства международного развития США в Армении Дебора Грисер отметила многолетнее и плодотворное сотрудничество USAID и министерства в сфере туризма и экономического развития сельских районов, а также поблагодарила министра за ценный вклад Комитета по туризму в дело успешного участия Армении в Смитсоновском фольклорном фестивале в Вашингтоне в июне 2018 года. Она сообщила, что при поддержке проекта «Моя Армения» и в сотрудничестве с Комитетом по туризму, во время организованных в рамках фестиваля встреч с туроператорами в Бостоне, Нью-Йорке и Вашингтоне, была представлена туристическая привлекательность Армении и, как продолжение этой работы, в октябре текущего года ожидается визит американских туроператоров в Армению.
Министр Минасян выразил удовлетворение по поводу обоюдовыгодного сотрудничества в сфере туризма и огромной работы со стороны USAID, отметив, что Смитсоновский фестиваль может стать хорошим механизмом для представления туристических возможностей Армении. В то же время он подчеркнул, что туристические преимущества нашей страны используются не в полной мере, отметив гастро- и экотуризм, научный, культурный, а также другие - традиционные и новые виды туризма и предложил обсудить эти и многие другие вопросы, касающиеся развития туризма в нашей стране, с ответственными лицами сферы туризма, используя также платформу формирующегося Общественного совета при Комитете по туризму.
В ходе встречи стороны обсудили также перспективы экономического развития и приоритетные направления экономики Армении. Арцвик Минасян ответил на ряд интересущих Дебору Грисер вопросов и, обобщая отметил, что долгосрочной целью экономической политики является обеспечение устойчивого развития страны, инклюзивного экономического роста.
В конце встречи стороны, положительно оценив проделанную работу, выразили готовность продолжить сотрудничество, имея перед собой цель - повысить эффективность реализуемых и будущих программ.