Բիզնես Արմենիայի և լիբանանյան «Գարդենիա Գրեյն Դոր» ընկերության համագործակցությամբ կազմակերպվել է լիբանանցի գործարարներից և պետական պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակության այցը Հայաստան։
Նախորդ 2 օրերի մշակութային-ճանաչողական օրակարգից հետո պատվիրակությունն այսօր գործնական քննարկումները սկսել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի հետ հանդիպմամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերը, ՀՀ ՏԶՆ նախարարի տեղակալներ Ալբերտ Բաբայանը և Ավագ Ավանեսյանը, Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը, նախարարության ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանը, այլ պաշտոնատար անձինք։
Ողջունելով հյուրերին, Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ Լիբանանի հետ ունենալով շատ ընդհանրություններ և սերտ բարեկամական կապեր, հնարավոր է և անհրաժեշտ երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները դարձնել զարգացման հզոր գործիք, ինչի համար պետք է մեկտեղել ինչպես երկու երկրների կառավարությունների, պետական մարմինների, այնպես էլ գործարար համայնքների ներուժը և ջանքերը։ Նախարար Մինասյանը հակիրճ ծանոթացրել է լիբանանցի գործարարներին Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությամբ և ԵՄ հետ կնքած համաձայնագրով պայմանավորված, այդ երկրների շուկաներ արտահանման հնարավորություններին, ինչպես նաև Հայաստանում գործող ազատ տնտեսական գոտիներում գործունեություն ծավալելու արտոնություններին, մի շարք այլ երկրների հետ ունեցած տնտեսական հարաբերությունների առավելություններին։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ջանքեր կգործադրի, որպեսզի գործարարները վստահ լինեն, որ իրենց իրավունքները պաշտպանված են, և կոչ է արել լիբանանցի գործարարներին ներդրումներ կատարել Հայաստանում և զբաղվել գործարարությամբ։
Հանդիպման ընթացքում լիբանանցի գործարարները ներկայացրել են իրենց հետաքրքրությունները և ակնկալիքները, քննարկվել են նաև նոր ներդրումների հետ կապված հարցեր։
Ավելի վաղ՝ 2017 թ. դեկտեմբերին և 2018-ի մարտին (վարչապետի գլխավորությամբ) տեղի են ունեցել հայաստանյան գործարար առաքելությունները դեպի Լիբանան։
Լիբանանցի ներդրողները Հայաստանում հիմնականում հետաքրքրված են գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, կառուցապատման և այլ ոլորտներոով։ Այցելության վերջին օրը նախատեսված է հանդիպում «գործարար զրույցներ» ձևաչափով։
Լիբանանյան պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Գյուղատնտեսության, Խաղողագործության և գինեգործության, Զբոսաշրջության, Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամների ղեկավարների հետ։ 5-օրյա գործարար առաքելության ընթացքում լիբանանցի ձեռներեցները կայցելեն նաև Շիրակի մարզ։

Арцвик Минасян принял бизнес-делегацию из Ливана: были обсуждены возможности расширения сотрудничества
27 Август, 2018
Фонд «Бизнес Армения» и ливанская компания «Гардениа Грейн Дор» совместно организовали визит в Армению делегации предпринимателей и государственных должностных лиц из Ливана.
После двухдневной культурно-познавательной повестки, сегодня делегация начала деловые обсуждения со встречи с министром экономического развития и инвестиций Армении Арцвиком Минасяном.
На встрече присутствовали Чрезвычайный и полномочный посол Ливана в Армении Майя Дагер, заместители министра Альберт Бабаян и Аваг Аванесян, исполнительный директор фонда «Бизнес Армения» Армен Авак Авакян, председатель Комитета по туризму Рипсиме Григорян, директор Фонда развития туризма Армении Ара Хзмалян, начальник управления отраслевой экономической политики министерства Армен Еганян и другие официальные лица.
Приветствуя гостей, Арцвик Минасян отметил, что, имея с Ливаном много общего и тесные дружеские связи, возможно и необходимо превратить экономические отношения между двумя странами в мощный инструмент развития, а для этого следует объединить потенциал и усилия как правительств, государственных органов, так и бизнес-сообществ обеих стран.
Министр Минасян вкратце представил ливанским предпринимателям экспортные возможности Армении, обусловленные членством в ЕАЭС и подписанием рамочного соглашения с ЕС, рассказал о привелегиях, предоставляемых для деятельности в Свободных экономических зонах Армении, а также о преимуществах экономических отношений с рядом других стран. Министр подчеркнул, что правительство Армении приложит все усилия, чтобы бизнесмены были уверены, что их права защищены и призвал ливанских бизнесменов инвестировать в Армению и заниматься здесь бизнесом.
В ходе встречи ливанские предприниматели представили сферу своих интересов и рассказали о своих ожиданиях, были обсуждены также вопросы, касающиеся новых инвестиций.
Ранее, в декабре 2017 г. и в марте 2018 г., во главе с премьер-министром Армении, состоялись встречи представителей деловых кругов Армении в Ливане.
Ливанских инвесторов в основном интересуют сферы сельского хозяйства, энергетики, строительства и другие. В последний день визита делегации запланирована встреча в формате «деловые беседы».
Запланирована также встреча ливанской делегации с президентом Армении Арменом Саркисяном, руководителями фондов сельского хозяйства, виноградарства и виноделия, туризма, возобновляемых источников энергии и энергосбережения. За время пятидневного визита ливанские предприниматели посетят Ширакский марз (область).