Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել «Swiss Reinsurance Company» ընկերության ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել շվեյցարական «Swiss Reinsurance Company» ընկերության Հայաստանում արտահանման ապահովագրության գծով պատասխանատու Մագնուս Նիգշեի և միջազգային ճանաչում ունեցող «Malakut - Trade Credit Insurance» ապահովագրական բրոքերային ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Աուդրիուս Ռոսինասի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՏԶՆ նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արմեն Շահնազարյանը, ՏԶՆ Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը, Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանը, այլ պաշտոնատար անձինք։
Նախարարը ողջունել է հյուրերին, շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության հետ իրականացվող աշխատանքների և համագործակցության ընթացքում արձանագրված արդյունքների համար։ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է արտահանման ապահովագրության գործընթացին, նշել ներդրումային ապահովագրության և, մասնավորապես, օտարերկրյա ներդրողների ապահովագրության գործընթացի կազմակերպման անհրաժեշտությունը, այդ թվում` ապահովագրությունը քաղաքական ռիսկերից։
«ՀԱԱԳ» ԱՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արմեն Շահնազարյանը ներկայացրել է ընկերության հետ գործունեության արդյունքում արձանագրված աճը ստացված ապահովագրական հայտերի և կնքված վկայագրերի առումով և նշել համագործակցության ընդլայնման հնարավորության մասին։
Մագնուս Նիգշեն շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, հակիրճ ներկայացրել ընկերության թիրախային գործունեությունը, նշել, որ հետազոտում են Հայաստանի ներքին ապահովագրական շուկան և պատրաստ են աջակցելու դրա կայացմանը։
Կողմերը խոսել են նաև պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցության, ԵԱՏՄ և ԵՄ ու այլ երկրներ տեղական արտադրանքի արտահանման խթանման, ֆինանսական հոսքերի թափանցիկության և աշխատանքների հրապարակայնացման ու մի շարք այլ հարցերի մասին։

Арцвик Минасян принял представителей компаний «Swiss Reinsurance Company» и «Malakut-Trade Credit Insurance»
Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с Магнусом Нигше, ответственным сотрудниким по страхованию экспорта в Армении швейцарской компании «Swiss Reinsurance Company» и Аудриусом Росинсом, генеральным директором международно признанной страховой брокерской компании «Malakut-Trade Credit Insurance».
Во встрече приняли участие заместитель министра Аваг Аванесян, исполнительный директор СЗАО «Экспортное страховое агентство Армении» Армен Шахназарян, начальник управления по международному сотрудничеству министерства Армен Айвазян, начальник управления отраслевой экономической политики министерства Армен Еганян, другие ответственные сотрудники.
Министр Минасян приветствовал гостей и поблагодарил за проделанную совместно с Экспортным страховым агентством Армении работу и успехи, достигнутые в результате сотрудничества. Говоря о процессе экспортного страхования, Арцвик Минасян отметил, в частности, необходимость организации процесса страхования иностранных инвесторов, в том числе страхования от политических рисков.
Исполнительный директор Экспортного страхового агентства Армении Армен Шахназарян представил рост числа полученных страховых заявок и зарегистрированных сертификатив в результате сотрудничества с компанией и подчеркнул возможность расширения сотрудничества.
Магнус Нигше поблагодарил за встречу, кратко представил целевую деятельность компании и отметил, что они изучают внутренний страховой рынок Армении и готовы содействовать его становлению.
Стороны говорили также о государственно-частном партнерстве, о стимулировании экспорта местной продукции в страны ЕАЭС, Евросоюза и другие страны, прозрачности финансовых потоков, публичности работ и о ряде других вопросов.