Տիգրան Խաչատրյանը կնքեց «Էկոս» ազատ տնտեսական գոտու հետ պայմանագիրը
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը և «Էկոս» ՓԲԸ- ի գլխավոր տնօրեն Զարմինե Զեյթունցյանը հոկտեմբերի 18-ին ստորագրել են Հրազդանում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին պայմանագիր։ Փաստաթղթով սահմանվում են ԱՏԳ-ի կազմակերպչի գործառույթները, պարտականությունները, ինչպես նաև պետության հետ փոխհարաբերությունները:
Հրազդանում տեղակայված ազատ տնտեսական գոտու գործունեությունն ուղղված է երկրում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը։ Հրազդանի ԱՏԳ կազմակերպիչն է ECOS ընկերությունը։ ԱՏԳ-ի հիման վրա ստեղծվում է յուրահատուկ էկոհամակարգ, որտեղ գործելու են մի շարք ենթակառուցվածքային ծառայություններ՝ կրթական-հաղորդակցական նախագծերից, հետազոտական լաբորատորիաներից մինչև էլեկտրոնային հարթակներ՝ նոր ձևավորվող նախագծերում ներդրումներ ներգրավելու նպատակով։
ԱՏԳ շրջանակներոում, Հրազդան ՀԷԿ-ի հիման վրա, ստեղծվելու է ECOS արդյունաբերական մայնինգի կենտրոնը, որը դառնալու է ինովացիոն ստարտափների համար նախատեսված տեխնոլոգիական կլաստերի մի մասը, ինչպես նաև ԱՏԳ-ի համար ծառայելու է որպես տվյալների պահպանման կենտրոն։
ECOS-ն ինովացիոն էկոհամակարգ է, որի կազմի մեջ են մտնում տվյալների կենտրոններ, արդյունաբերական մայնինգ կոնտրոններ, վենչուրային հիմնադրամ, ինովացիաների մշակման համար ստեղծված հետազոտական լաբորատորիա, կրթական հարթակ, աքսելերացիոն ծրագրեր և Հայկական բլոքչեյն համաժողով տեղեկատվական-կրթական ֆորումը։
ECOS նախագծի նպատակն է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել գործող Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող Հայաստանում այնպիսի կազմակերպությունների համար, որոնք թողարկում են արտահանմանն ուղղված արտադրանք։

Тигран Хачатрян подписал соглашение с компанией ECOS относительно свободной экономической зоны в Раздане
19 Октябрь, 2018
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян и генеральный директор ЗАО ECOS Зармине Зейтунцян 18 октября подписали соглашение об организационной работе в созданной в городе Раздан свободной экономической зоне (СЭЗ). В документе определены функции, обязанности организатора СЭЗ, а также его взаимоотношения с государством.
Деятельность свободной экономической зоны в Раздане направлена на развитие высоких технологий в стране. Организатором Разданской СЭЗ является компания ECOS. На основе СЭЗ создается уникальная экосистема, в которой будут функционировать ряд инфраструктурных услуг: начиная с образовательных и коммуникационных проектов, исследовательских лабораторий до электронных платформ, с целью привлечения инвестиций в новые формирующиеся проекты.
В рамках СЭЗ, на базе Разданской ГЭС будет создан Центр промышленного майнинга ECOS, который станет частью технологического кластера для инновационных стартапов, а также будет служить для СЭЗ центром хранения данных.
ECOS - это инновационная экосистема, в состав которой входят центры обработки данных, промышленные майнинг-центры, венчурный фонд, созданная для инновационных разработок исследовательская лаборатория, образовательная платформа, акселерационные проекты и информационно-образовательный форум - Армянский блокчейн форум.
Целью проекта ECOS является создание благоприятных условий для компаний, действующих в Армении в сфере высоких технологий, которые производят продукцию, ориентированную на экспорт.