ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը «Եվրասիական շաբաթ» համաժողովի շրջանակներում մասնակցել է «ԵԱՏՄ-ի արտաքին տնտեսական գործունեությունը որպես գործարարության զարգացման հարցում տնտեսական աճի և կայունության գործոն» խորագրով պանելային քննարկմանը։ Քննարկումը վարում էր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան։
Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է Եվրասիական տնտեսական միության ներսում արտաքին տնտեսական ակտիվության խթանման ուղիները։ Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ԵԱՏՄ-ն ունի արտահանման ծավալների ավելացման հնարավորություններ և, առաջին հերթին, ոչ հումքային արտադրանքի արտահանման ուղղությամբ։
«Ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը հնարավորություն է տալիս փնտրել նոր և ընդլայնել արդեն իսկ առկա արտաքին շուկաները` մեր արտադրանքի արտահանման ծավալների ավելացման նպատակով», - նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ այս համատեքստում անհրաժեշտ է մշակել պրագմատիկ մոտեցումներ՝ արտաքին շուկաներ մուտք գործելու գործընթացը բարելավելու, օպտիմալացնելու, ինչպես նաև գործունեության հիմնական ուղղությունները և արտաքին տնտեսական գործառույթները հստակեցնելու համար:
Տիգրան Խաչատրյանն իր ելույթի ընթացքում ներկայացրել է, թե արտահանման խթանման ինչ գործիքներ են ներկայումս կիրառվում Հայաստանում՝ արտահանման վարկավորում, խորհրդատվական, տեղեկատվական ծրագրերի իրականացում, արտահանողների աջակցություն դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով, արտահանմանն առնչվող նորարարական և արդյունաբերական նախագծերի ֆինանսավորում և աջակցություն, արտաքին տնտեսական գործունեության ապահովագրություն:
Նախարարի պաշտոնակատարը արտահանման խթանման տեսանկյունից կարևորել է ԵԱՏՄ-ի և երրորդ երկրների միջև համագործակցությունը․ «Մենք շահագրգռված ենք ձևավորելու առևտրատնտեսական ամուր հարաբերություններ առաջատար և հեռանկարային տնտեսական կենտրոնների հետ», - նշել է Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով նաև ԵԱՏՄ-Իրան ժամանակավոր ազատ առևտրի մասին համաձայնագրից ակնկալվող արդյունքներին:
Տիգրան Խաչատրյանն ընդգծել է համագործակցության այնպիսի մեխանիզմների ձևավորման կարևորությունը, որոնք թույլ կտան բացահայտել փոքր և խոշոր տնտեսությունների կոոպերացիոն ներուժը:

Acting RA Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan participated in the panel discussion entitled "Foreign Economic Activity of EEU as a Factor of Economic Growth and Stability in Business Development" within the framework of "Eurasian Week" conference. The discussion was led by Veronika Nikishina, Minister of Trade of Eurasian Economic Commission.
Tigran Khachatryan presented the ways of promoting foreign economic activity within the Eurasian Economic Union. According to the Acting Minister, the EAEU has the potential to increase export volumes and, first of all, to export non-raw materials.
"The current geopolitical situation allows us to look for new and expand existing foreign markets in order to increase our export volumes", the Minister said, adding that in this context it is necessary to develop pragmatic approaches to improve, optimize, as well as to clarify the main directions of activities and external economic functions.
In his speech, Tigran Khachatryan presented which tools of export promotion are currently applied in Armenia: export crediting, consulting, informative programs, export support by means of diplomatic missions, financing and support of export-oriented innovative and industrial projects, foreign economic activity insurance.
The Acting Minister emphasized the importance of cooperation between the EAEU and third countries in terms of export promotion. "We are interested in forming a strong trade-economic relationship with leading and prospective economic centers," Khachatryan said, referring to the outcome expected from EAEU-Iran temporary Free Trade Agreement.
Tigran Khachatryan underlined the importance of the cooperation mechanisms which will help to identify the co-operative potentialities of small and large economies.