Երևանում կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Արդյունաբերության խորհրդատվական կոմիտեի 18-րդ նիստը
24 Հոկտեմբեր, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում հոկտեմբերի 23-ին կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) Արդյունաբերության խորհրդատվական կոմիտեի 18-րդ նիստը։
Նիստին մասնակցել են ԵԱՏՀ Արդյունաբերության խորհրդատվական կոմիտեի նախագահ, ԵԱՏՀ կոլեգիայի անդամ, արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի նախարար Ալեքսանդր Սուբոտինը, ԵԱՏՀ պաշտոնյաներ, Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների համապատասխան նախարարների տեղակալներ, գերատեսչությունների և այլ կառույցների պատասխանատու աշխատակիցներ։
Մինչ նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը, Ալեքսանդր Սուբոտինը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Հակոբ Ավագյանին՝ Երևանում նիստի անցկացման կազմակերպչական աշխատանքներին մեծապես օժանդակելու համար։
Արդյունաբերության խորհրդատվական կոմիտեի նիստին քննարկվել են օրակարգում ընդգրկված հետևյալ հարցերը․ արդյունաբերական սուբսիդիաների տրամադրման վերաբերյալ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների պարտավորությունների կատարման մասին, ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի մասին, անդամ պետությունների՝ արդյունաբերական համագործակցության շրջանակներում գյուղատնտեսության համար մեքենաների և սարքավորումների, ինչպես նաև դրանց բաղադրիչների արտադրության ոլորտում միջոցառումների իրականացման արդյունքների զեկույցի մասին, ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական արտադրանքի շուկայի մոնիտորինգի արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվության, 2018թ. ընթացքում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համակարգաստեղծ ձեռնարկությունների մոնիտորինգի արդյունքների հաշվետվության մասին, «Արդյունաբերության գերակա ոլորտներում կոոպերացիայի և ներմուծման փոխարինման ինտեգրացիոն փոխգործակցության հարցերով բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի մասին» ԵԱՏՀ կոլեգիայի կարգադրության վերաբերյալ և այլ հարցեր:
Նիստի ավարտին որոշվել է ԵԱՏՀ Արդյունաբերության խորհրդատվական կոմիտեի հաջորդ՝ 19-րդ նիստը հրավիրել 2019 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին։

В Ереване состоялось 18-е заседание Консультативного комитета по промышленности Евразийской экономической комиссии
24 Октябрь, 2018
В Министерстве экономического развития и инвестиций РА состоялось 18-е заседание Консультативного комитета по промышленности Евразийской экономической комиссии
В работе заседания приняли участие председатель Консультативного комитета по промышленности, член Коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии (ЕАЭК) Александр Субботин, должностные лица ЕАЭК, заместители министров соответствующих министерств государств-участников Евразийского экономического союза (ЕАЭС), а также ответственные сотрудники министерств и других структур.
Прежде чем перейти к обсуждению вопросов повестки заседания, Александр Субботин поблагодарил исполняющего обязанности заместителя министра экономического развития и инвестиций РА Акоба Авагяна за большую поддержку в организационных вопросах по проведению заседания в Ереване.
На заседании Консультативного комитета по промышленности были обсуждены следующие вопросы:
• О выполнении государствами-членами Евразийского экономического союза обязательств в отношении предоставления промышленных субсидий.
• О Совете по промышленной политике Евразийского экономического союза.
• О докладе о результатах мониторинга реализации мероприятий
в рамках промышленного сотрудничества государств-членов в сфере производства машин и оборудования для сельского хозяйства, а также их комплектующих.
• О докладе о результатах мониторинга рынка промышленной продукции в рамках Евразийского экономического союза.
• О докладе по итогам мониторинга системообразующих предприятий государств-членов Евразийского экономического союза за 2018 г.
• О распоряжении Коллегии Комиссии «О рабочей группе высокого уровня по вопросам интеграционного взаимодействия в кооперации
и импортозамещении в приоритетных отраслях.
• О проекте распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии «О внесении изменений в распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 № 32».
• О дате проведения очередного заседания Консультативного комитета по промышленности.
В конце заседания было решено провести очередное, 19-е заседание Консультативного комитета по промышленности в феврале-марте 2019 года.