Աշխատանքային քննարկումներ ԵՄ կողմից տրամադրվող արտոնյալ առևտրային համակարգի (GSP+) ծագման կանոնների իրականացման գործընթացի վերաբերյալ
25 Հոկտեմբեր, 2018
ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի» (GSP+) շրջանակներում հոկտեմբերի 23-ից ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի են ունեցել եռօրյա աշխատանքային հանդիպումներ և քննարկումներ՝ ԵՄ կողմից տրամադրվող արտոնյալ առևտրային համակարգի (GSP+) ծագման կանոնների իրականացման գործընթացի վերաբերյալ:
Քննարկումներին մասնակցել են Եվրոպական հանձնաժողովի Հարկային և մաքսային միության գլխավոր տնօրինության (DG TAXUD) համապատասխան ներկայացուցիչները, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարի տեղակալի պաշտոնակատար Հակոբ Ավագյանը, նախարարության Լիցենզավորման և թույլտվությունների գործակալության, Եվրամիության և Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության վարչության, ինչպես նաև ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի աշխատակիցները:
Քննարկվել են ԵՄ արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի «GSP+» ներքո ծագման կանոնների գործնական կիրառմանը, ապրանքների ծագման չափանիշներին, ծագման կանոնների հավաստիացմանը և «Գրանցված արտահանողների համակարգում» (REX) արտահանողների գրանցում և վարչական համագործակցություն իրականացնելու գործընթացներին առնչվող հարցեր:
Համառոտ տեղեկատվություն
2014թ. հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունն օգտվում է ԵՄ կողմից կայուն զարգացման և արդյունավետ կառավարման համար տրամադրվող նոր՝ «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգ» («GSP+») արտոնյալ առևտրային ռեժիմից: «GSP+» առևտրային ռեժիմը հնարավորություն է ընձեռում ՀՀ-ին տեղական ծագման ավելի քան 6200 ապրանքատեսակ ԵՄ շուկա արտահանել զրոյական կամ նվազեցված մաքսատուրքերով:
2018 թվականի հունվարից Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրվել է «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմի շրջանակներում ապրանքների ծագման հավաստագրման էլեկտրոնային «Գրանցված արտահանողների համակարգը» (REX):
Արտադրողները և արտահանողները տեղական ծագման ապրանքները ԵՄ շուկա արտահանելու նպատակով կարող են գրանցվել REX էլեկտրոնային համակարգում: Համակարգում գրանցումը հնարավորություն է տալիս «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմի շրջանակներում ԵՄ արտահանումներն իրականացնել առանց ծագման երկրի Ա ձևի հավաստագրի՝ յուրաքանչյուր արտահանման դեպքում ներկայացնելով միայն ծագման հավաստման հայտարարություն:
Ապրանքների ծագման հավաստագրման էլեկտրոնային «Գրանցված արտահանողների համակարգում» (REX) գրանցումն իրականացվում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից: Գրանցումը կատարվում է անվճար:

Рабочие обсуждения относительно процесса применения правил проихождения в рамках предоставляемой со стороны ЕС обобщенной системы преференций (GSP+)
25 Октябрь, 2018
В Министерстве экономического развития и инвестиций Республики Армения с 23 октября прошли трехдневные рабочие встречи и обсуждения относительно процесса применения правил проихождения в рамках предоставляемой со стороны ЕС обобщенной системы преференций (GSP+).
В обсуждениях приняли участие представители генерального директората Налогового и таможенного союза Европейской комиссии (DG TAXUD), и. о. заместителя министра экономического развития и инвестиций РА Акоб Авагян, представители Агентства по лицензированию и разрешению, управления Европейского Союза и Всемирной торговой организации министерства, а также Торгово-промышленной палаты Армении.
Были обсуждены вопросы, касающиеся практического применения правил происхождения в рамках обобщенной системы преференций (GSP+) ЕС, критериев для товаров происхождения, подтверждений правил происхождения, а также вопросы, связанные с процессами регистрации экспортеров в «Системе зарегистрированных экспортеров» (REX) и осуществления административного сотрудничества.
Краткая информация
С 1 января 2014 года Республика Армения пользуется новым привилегированным торговым режимом «Обобщенная система преференций» (GSP+), предоставляемым со стороны ЕС с целью устойчивого развития и эффективного управления. Торговый режим GSP+ позволяет Республике Армения экспортировать на рынок ЕС более 6200 видов товаров местного производства с нулевыми или сниженными таможенными пошлинами.
С января 2018 года в Республике Армения, в рамках льготного таргового режима GSP +, была внедена электронная «Система зарегистрированных экспортеров» сертификации товаров (REX) .
Производители и экспортеры могут зарегистрироваться в электронной системе REX с целью экспорта местной продукции на рынок ЕС. Регистрация в системе дает возможность в рамках привилегированного торгового режима GSP+ экспортировать в ЕС без наличия сертификата страны происхождения формы А, при каждом экспортировании представляя лишь объявление o сертификате происхождения.
Регистрация в электронной «Системе зарегистрированных экспортеров» осуществляется Министерством экономического развития и инвестиций РА безплатно.