Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է չինացի ներդրողների հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Չինաստանի առևտրաարդյունաբերական բանկի Ծիանգսու նահանգի մասնաճյուղի նախագահ Յան Ջիհանի գլխավորած գործարարների պատվիրակությանը։
Չինացի գործարարները հայտնել են, որ ցանկանում են ներդրումներ անել Հայաստանում և մասնավորապես հետաքրքրված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության ոլորտներով։
Հանդիպման ընթացքում ներդրողների հետ քննարկվել են նաև դեպի Չինաստան հայկական ոգելից և հանքային խմիչքների արտահանման հնարավորությունները։
Տիգրան Խաչատրյանը ողջունել է գործարարների այցը Հայաստան՝ հույս հայտնելով, որ հետագա հանդիպումներին և քննարկումներին կհետևեն շոշափելի արդյունքներ: Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը կաջակցի ներդրումային նախաձեռնություններին անհրաժեշտ բոլոր փուլերում։
Չինացի գործարարների առաջարկով Տիգրան Խաչատրյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանում հանքարդյունաբերության ներուժը և հնարավորությունները։
Նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Մանե Ադամյանն անդրադարձել է զբոսաշրջության ոլորտին՝ ներկայացնելով գործարարներին հետաքրքրող ներդրումային ծրագրեր։

Тигран Хачатрян встретился с инвесторами из Китая
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял делегацию предпринимателей, возглавляемую президентом филиала Торгово-промышленного банка Китая провинции Цзянсу Ян Джианом.
Китайские предприниматели сообщили о желании инвестировать в Армению. Они, в частности, заинтересованы сферами информационных технологий, сельского хозяйства, перерабатывающей и горнодобывающей промышленности.
В ходе встречи стороны обсудили также возможность экспорта в Китай армянских алкогольных и минеральных напитков.
Тигран Хачатрян приветствовал визит китайских предпринимателей в Армению, выразив надежду на то, что за дальнейшими встречами и обсуждениями последуют ощутимые результаты. Он заверил, что Правительство Армении окажет содействие инвестиционным инициативам на всех этапах.
По предложению предпринимателей, Тигран Хачатрян представил гостям потенциал и возможности горнодобывающей промышленности Армении.
Исполняющая обязанности заместителя министра Мане Адамян вкратце ознакомила гостей со сферой туризма в Армении, представив интересующие предпринимателей инвестиционные проекты.