Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է չինացի ներդրողների հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Չինաստանի առևտրաարդյունաբերական բանկի Ծիանգսու նահանգի մասնաճյուղի նախագահ Յան Ջիհանի գլխավորած գործարարների պատվիրակությանը։
Չինացի գործարարները հայտնել են, որ ցանկանում են ներդրումներ անել Հայաստանում և մասնավորապես հետաքրքրված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության ոլորտներով։
Հանդիպման ընթացքում ներդրողների հետ քննարկվել են նաև դեպի Չինաստան հայկական ոգելից և հանքային խմիչքների արտահանման հնարավորությունները։
Տիգրան Խաչատրյանը ողջունել է գործարարների այցը Հայաստան՝ հույս հայտնելով, որ հետագա հանդիպումներին և քննարկումներին կհետևեն շոշափելի արդյունքներ: Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը կաջակցի ներդրումային նախաձեռնություններին անհրաժեշտ բոլոր փուլերում։
Չինացի գործարարների առաջարկով Տիգրան Խաչատրյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանում հանքարդյունաբերության ներուժը և հնարավորությունները։
Նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Մանե Ադամյանն անդրադարձել է զբոսաշրջության ոլորտին՝ ներկայացնելով գործարարներին հետաքրքրող ներդրումային ծրագրեր։

Tigran Khachatryan meets with Chinese investors
Acting RA Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan held a meeting with a business delegation led by Yan Jihan, president of the Jiangsu provincial branch of the Industrial and Commercial Bank of China.
The Chinese businessmen informed the minister that they are willing to make investments in Armenia, particularly, about in sectors such as IT, agriculture, process industries, as well as mining.
During the meeting the exporting opportunities of Armenian alcoholic drinks and mineral beverages to the China were also included in the discussion topics.
Tigran Khachatryan welcomed the visit of the businessmen to Armenia and expressed hope that the further meetings and discussions will be followed by tangible results. The Minister assured that the Armenian government will support investment initiatives in all necessary phases.
At the request of the Chinese businessmen, Tigran Khachatryan presented to the guests the country’s mining potential and opportunities.
Acting deputy Minister Mane Adamyan presented the tourism sector and briefed the businessmen on investment projects.