Հայաստանը բարելավել է դիրքը ՀԲ «Գործարարություն» զեկույցում
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը և Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոն հոկտեմբերի 31-ին ներկայացրել են ՀԲ «Գործարարություն 2019» (Doing Business) զեկույցը։
Այս տարի Հայաստանը գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության վարկանիշով 41-րդն է՝ նախորդ տարվա զեկույցում 47-րդի համեմատ: Նախկինում հրապարակված վարկանիշում առաջընթացի հիմնական պատճառները տարբեր բարեփոխումներում արտացոլված՝ գործարարության կարգավորման միջավայրի բարելավումներն են:
2017-2018 թթ. Հայաստանն իրականացրել է գործարարության կարգավորման դաշտը բարելավող 5 բարեփոխում, ինչը համապատասխանում է «Գործարարություն» ծրագրի մեկնարկից ի վեր Հայաստանի գրանցած անցյալ ցուցանիշին: Մասնավորապես՝ «Գործարարություն» զեկույցի եզրահանգմամբ Հայաստանը նշանակալի բարելավումներ է ներդրել հետևյալ ոլորտներում:
• Հայաստանը ընկերությունների հիմնումը դյուրացրել է՝ տալով իրավաբանական անձի գրանցման ժամանակ որպես ավելացված արժեքի հարկ վճարող կամավոր հաշվառվելու հնարավորություն:
• Հայաստանն էլեկտրականության ստացումն ավելի արագ է դարձրել՝ էլեկտրականության նոր միացում ապահովելու ընթացակարգերի համար սահմանելով նոր ժամկետներ:
• Հայաստանն ուժեղացրել է փոքր ներդրողների պաշտպանությունը՝ ավելացնելով փոխկապակցված կողմերի միջև գործարքների հրապարակումը, հստակեցնելով սեփականության և վերահսկողության կառուցվածքները և պահանջելով կորպորատիվ ավելի մեծ թափանցիկություն:
• Հայաստանը դյուրացրել է հարկերի վճարումը՝ սահմանելով շահութահարկի, ավելացված արժեքի հարկի և եկամտային հարկի կանոնների կատարումը դյուրացնող վարչարարական միջոցառումներ:
• Հայաստանում պայմանագրերի կիրարկումը դարձել է ավելի դյուրին՝ փոքր պահանջների պարզեցված ընթացակարգերի և դատական հիմնական դեպքերի համար ժամկետային նորմերի սահմանմամբ:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ չնայած գրանցված առաջընթացին՝ կառավարությունը կակտիվացնի ցուցանիշների բարելավմանն ուղղված ջանքերը։
«Մենք մտադիր ենք վարկանիշում միջինից բարձրացնել բոլոր այն ցուցանիշները և ինդիկատորները, որոնք վերաբերում են հարցերի կարգավորմանը, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում մենք ծրագրում ենք այդ ցուցանիշներով ներառվել առնվազն լավագույն տասնյակում»,- նշել է նա։ «Ներկայացված տվյալները մեզ նաև հուշում են, թե ինչպիսի քայլեր ունենք անելու, որ Հայաստանում գործարար և ներդրումային միջավայրերը դառնան ավելի բարենպաստ՝ հետագա տնտեսական աճի և այն հասարակության շրջանում հավասարաչափ բաշխելու ճանապարհին»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
«Սահմանագծից հեռավորության ցուցանիշով, որը գնահատում է երկրի կանոնակարգման արդյունավետության բացարձակ մակարդակը 0-ից 100 սանդղակով, որտեղ 0-ն համապատասխանում է ամենացածր կատարողականին, իսկ 100-ը՝ սահմանագիծն է, Հայաստանի միավորը «Գործարարություն 2019» զեկույցում բարձրացել է 75.37-ի՝ «Գործարարություն 2018» 73.31-ից», - ասել է ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոն: «Սա նշանակում է, որ վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանն իր գործարար կարգավորումները բարելավել է, ինչպես արտացոլված են բացարձակ արտահայտությամբ «Գործարարություն» զեկույցի ցուցանիշներում: Երկիրն իրապես շարունակում է փոքրացնել համաշխարհային կարգավորման սահմանագծից հեռավորությունը, ինչը դրական և խոստումնալից զարգացում է»:

Acting RA Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan and Country Manager of the World Bank for Armenia Sylvie Bossourot presented WB's «Doing Business 2019» report, on October 31.
This year, Armenia is ranked 41st in the ease of doing ranking, compared to the last year's 47. The main reasons for the progress in the previously published ranking are the improvements in business regulation environment.
In 2017/18, Armenia implemented 5 reforms that improved the business regulatory framework – matching the historical record for Armenia since the beginning of the Doing Business project. More specifically, Doing Business finds that Armenia introduced substantive improvements in the following areas:
• Starting a business was made easier by allowing voluntary value added tax registration at the time of business incorporation;
• Getting electricity was made faster by imposing new deadlines for procedures to obtain a new electrical connection;
• Minority investor protections were strengthened by increasing disclosure of related-party transactions, clarifying ownership and control structures and requiring greater corporate transparency;
• Paying taxes was made easier by introducing administrative measures to ease compliance with corporate income tax, value added tax and labor tax rules;
• Enforcing contracts was made easier by introducing a simplified procedure for small claims and time standards for key court events.
Acting RA Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan mentioned that despite the recorded improvement the Government will intensify its efforts to improve the indicators.
"We intend to raise the rating from the average of all indicators that relate to the regulation of issues, and in the long run we plan to be included at least in the top ten of those indicators," he said.
"The presented data also tell us what steps we should take to make business and investment environments more favorable in Armenia, on the path to further economic growth and its equal distribution in society," Tigran Khachatryan said.
“On the distance to frontier metric - which assesses a country’s absolute level of regulatory performance on a scale from 0 to 100, where 0 represents the lowest performance and 100 represents the frontier - Armenia’s score went from 73.31 in Doing Business 2018 to 75.37 in Doing Business 2019,” says Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. “This means that over the course of last year Armenia has improved its business regulations as captured by the Doing Business indicators in absolute terms. The country is indeed continuing to narrow the gap with the global regulatory frontier which is a positive and promising development.”