Հայաստանը բարելավել է դիրքը ՀԲ «Գործարարություն» զեկույցում
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը և Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոն հոկտեմբերի 31-ին ներկայացրել են ՀԲ «Գործարարություն 2019» (Doing Business) զեկույցը։
Այս տարի Հայաստանը գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության վարկանիշով 41-րդն է՝ նախորդ տարվա զեկույցում 47-րդի համեմատ: Նախկինում հրապարակված վարկանիշում առաջընթացի հիմնական պատճառները տարբեր բարեփոխումներում արտացոլված՝ գործարարության կարգավորման միջավայրի բարելավումներն են:
2017-2018 թթ. Հայաստանն իրականացրել է գործարարության կարգավորման դաշտը բարելավող 5 բարեփոխում, ինչը համապատասխանում է «Գործարարություն» ծրագրի մեկնարկից ի վեր Հայաստանի գրանցած անցյալ ցուցանիշին: Մասնավորապես՝ «Գործարարություն» զեկույցի եզրահանգմամբ Հայաստանը նշանակալի բարելավումներ է ներդրել հետևյալ ոլորտներում:
• Հայաստանը ընկերությունների հիմնումը դյուրացրել է՝ տալով իրավաբանական անձի գրանցման ժամանակ որպես ավելացված արժեքի հարկ վճարող կամավոր հաշվառվելու հնարավորություն:
• Հայաստանն էլեկտրականության ստացումն ավելի արագ է դարձրել՝ էլեկտրականության նոր միացում ապահովելու ընթացակարգերի համար սահմանելով նոր ժամկետներ:
• Հայաստանն ուժեղացրել է փոքր ներդրողների պաշտպանությունը՝ ավելացնելով փոխկապակցված կողմերի միջև գործարքների հրապարակումը, հստակեցնելով սեփականության և վերահսկողության կառուցվածքները և պահանջելով կորպորատիվ ավելի մեծ թափանցիկություն:
• Հայաստանը դյուրացրել է հարկերի վճարումը՝ սահմանելով շահութահարկի, ավելացված արժեքի հարկի և եկամտային հարկի կանոնների կատարումը դյուրացնող վարչարարական միջոցառումներ:
• Հայաստանում պայմանագրերի կիրարկումը դարձել է ավելի դյուրին՝ փոքր պահանջների պարզեցված ընթացակարգերի և դատական հիմնական դեպքերի համար ժամկետային նորմերի սահմանմամբ:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ չնայած գրանցված առաջընթացին՝ կառավարությունը կակտիվացնի ցուցանիշների բարելավմանն ուղղված ջանքերը։
«Մենք մտադիր ենք վարկանիշում միջինից բարձրացնել բոլոր այն ցուցանիշները և ինդիկատորները, որոնք վերաբերում են հարցերի կարգավորմանը, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում մենք ծրագրում ենք այդ ցուցանիշներով ներառվել առնվազն լավագույն տասնյակում»,- նշել է նա։ «Ներկայացված տվյալները մեզ նաև հուշում են, թե ինչպիսի քայլեր ունենք անելու, որ Հայաստանում գործարար և ներդրումային միջավայրերը դառնան ավելի բարենպաստ՝ հետագա տնտեսական աճի և այն հասարակության շրջանում հավասարաչափ բաշխելու ճանապարհին»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
«Սահմանագծից հեռավորության ցուցանիշով, որը գնահատում է երկրի կանոնակարգման արդյունավետության բացարձակ մակարդակը 0-ից 100 սանդղակով, որտեղ 0-ն համապատասխանում է ամենացածր կատարողականին, իսկ 100-ը՝ սահմանագիծն է, Հայաստանի միավորը «Գործարարություն 2019» զեկույցում բարձրացել է 75.37-ի՝ «Գործարարություն 2018» 73.31-ից», - ասել է ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոն: «Սա նշանակում է, որ վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանն իր գործարար կարգավորումները բարելավել է, ինչպես արտացոլված են բացարձակ արտահայտությամբ «Գործարարություն» զեկույցի ցուցանիշներում: Երկիրն իրապես շարունակում է փոքրացնել համաշխարհային կարգավորման սահմանագծից հեռավորությունը, ինչը դրական և խոստումնալից զարգացում է»:

Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян и директор Ереванского офиса Всемирного банка Сильви Босутро 31 октября представили Доклад Всемирного банка Doing Business 2019.
В этом году в рейтинге Всемирного банка Doing Business Армения заняла 41-е место, улучшив свои позиции по сравнению с прошлым годом (47-е место) на 6 ступеней. Основными причинами прогресса в ранее опубликованном рейтинге являются отображенные в различных реформах положительные тенденции в регулировании бизнес-среды.
В 2017-2018 гг. Армения осуществила 5 реформ по улучшению бизнес-среды. В частности, согласно Докладу, в Армении зафиксирован прогресс в следующих сферах:
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян отметил, что, несмотря на зарегистрированный прогресс, правительство активизирует усилия, направленные на улучшение показателей.
«Мы намерены выше среднего повысить рейтинг Армении по всем тем показателям и индикаторам, которые касаются урегулирования вопросов, а в долгосрочной перспективе планируем по этим показателям войти хотя бы в десятку лучших», - сказал Тигран Хачатрян. «Представленные показатели также подсказывают нам, какие шаги необходимо предпринять, чтобы в Армении бизнес- и инвестиционная среда стали более благоприятными на пути к дальнейшему экономическому росту и равномернмуо распределению капитала в обществе», - сказал Тигран Хачатрян.
«По показателю отдаленности от установленной границы, который дает оценку абсолютного уровня эффективности регулирования страны по шкале от 0 до 100, где 0 соответствует самой низкой производительности, а 100 – это предел, в Докладе Всемирного банка Doing Business 2019 у Армении зафиксирован прогресс до 75,37-и», - сказала глава Ереванского офиса ВБ Сильви Босутро. «Это означает, что в течение прошлого года Армения улучшила регулирование бизнес-среды, что отражено в показателях Доклада в абсолютном выражении. Страна действительно продолжает сокращать дистанцию от мировой границы регулирования, что является позитивным и перспективным прогрессом».