ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 3-ին հանդիպել է հանքարդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու ոլորտում սպասվելիք բարեփոխումները:
Նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ արձագանքելով ձեռնարկությունների մտահոգություններին՝ կառավարությունը ՀՀ Ազգային ժողով է ներկայացնում համապատասխան օրենսդրական առաջարկություններ` 2018 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող հարկային օրենսգրքում նախատեսելու մեղմացնող փոփոխություններ: Արդյունքում` հարկային մարմնի կողմից ռոյալթիի բազայի անուղղակի գնահատման եղանակի կիրառության դեպքում կկիրառվի 80% սահմանաչափ: Կհասհմանվի նաև մինչև օրենքի ընդունումը հարկային մարմնի կողմից անուղղակի եղանակով ռոյալթիների վերահաշվարկման դեպքում տույժերից և տուգանքներից ազատում:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրենի առաջին տեղակալ Նարեկ Ամբարյանը նշել է, որ Կառավարությունն առաջին անգամ է արձագանքում լեռնահանքային ոլորտի ներկայացուցիչների մտահոգություններին, և սա ոլորտի համար լուրջ բարեփոխում է:
Նախարարը ներկաներից հետաքրքրվել է, թե ինչպիսի ազդեցություն կունենա որոշումը ոլորտի ակտիվության վրա:
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ֆինանսական տնօրեն Դավիթ Եդիգարյանը, շնորհակալություն հայտնելով Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը որոշման համար, նշել է, որ արդյունքում նոր ներդրումներ են ակնկալվում:

New procedure for payment of royalties as an impulse to mining sector development
On February 3, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received mining sector representatives to discuss reforms in the sector.
Deputy Minister Tigran Khachatryan mentioned that responding to the concerns of enterprises, the Government submits appropriate legislative proposals to the National Assembly on changes of the Tax Code, which will come into force from January 1, 2018. As a result, the application of the indirect method of pricing base of the royalties, the tax authority will apply 80% limit.
The First Deputy Director of “Zangezur Copper Molybdenum Combine” CJSC (ZCMC) Narek Ambaryan mentioned that the Government responds to the concerns of mining industry representatives for the first time and this is a serious reform for the sector.
The Minister asked the participants what impact the decision will have on the activity of the sector.
Expressing gratitude to the Ministry of Economic Development and Investments for the decision, the Finance Director of “Agarak Copper Molybdenum Combine” CJSC Davit Yedigaryan mentioned that as the result of this decision new investments are expected,
Minister Karayan discussed a number of other issues related to the mining sector with the respresentatives.