Քննարկվել է զարգացման քաղաքականության գործառնության կառուցվածքը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը նոյեմբերի 8-ին հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ծրագրերի ղեկավար Ժենիվև Բոյեղուիի գլխավորած թիմի հետ՝ քննարկելու Հայաստանի առաջիկա զարգացման քաղաքականության գործառնության կառուցվածքը։
Նախարարի պաշտոնակատարը առաքելության առաջարկով ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության մոտեցումները մրցակցային միջավայրի բարելավման շուրջ, ինչը, Տիգրան Խաչատրյանի հավաստամամբ, ներկայիս կառավարության առաջնահերթություններից է։ Տիգրան Խաչատարյանն անդրադարձել է նաև պետություն-մանավոր գործընկերության օրենսդրական փաթեթին՝ նշելով, որ այն անցել է մշակման վերջնական փուլը։ Մտքեր են փոխանակվել տվյալ ինստիտուտի արդյունավետ գործարկման կառուցակարգային պահանջների շուրջ: Ներկայացվել են օտարերկրյա ներդրումների պաշտպանությանն ուղղված օրենսդրական քայլերը։ Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված աշխատանքը, անդրադարձել ՀԲ-ի «Գործարարություն 2019» զեկույցում Հայաստանի առաջխաղացմանը, արձանագրած հաջողություններին և այն բացերին, որոնց շտկումը կբարելավի երկրի դիրքերը զեկույցում։ Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ հենց մուտքերի և մրցակցային պայմանների բարելավումը, կոռուպցիայի բացառումը կարող են խթանել երկրում բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրի ձևավորմանը։
Տիգրան Խաչատրյանը Համաշխարհային բանկի թիմի հետ քննարկել է նաև նախատեսվող հարկային բարեփոխումները՝ հատկապես բիզնեսի վրա ազդեցության տեսանկյունից: Ներկայացվել են նաև եկամտահարկի նվազեցման ուղղությամբ կառավարության մոտեցումները։

Обсудили структуру политики дальнейшего развития
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян 8 ноября встретился с делегацией Всемирного банка во главе с руководителем программ Женевьев Бойегуи с целью обсуждения структуры политики будущего развития Армении.
По предложению представителей ВБ, Тигран Хачатрян представил позицию правительства Армении относительно улучшения конкурентной среды, что, по его словам, является одним из приоритетов нынешнего правительства. Касательно законодательного пакета по государственно-частному партнерству, Тигран Хачатрян отметил, что он прошел заключительный этап разработки. Стороны обмеялись мнениями относительно требований к эффективному функционированию данного института. Были представлены законодательные инициативы по защите иностранных инвестиций. Была обсуждена также проделанная работа, направленная на улучшение деловой среды в Армении. Стороны отметили улучшение позиций Армении в Докладе Всемирного банка «Doing Business 2019», достигнутые успехи и пробелы, с исправлением которых можно будет улучшить позицию страны в Докладе. По словам исполняющего обязанности министра, именно улучшение условий поступлений и конкурентной среды, исключение коррупции могут стимулировать формирование благоприятной инвестиционной и деловой среды в стране.
С представителями Всемирного банка Тигран Хачатрян обсудил также предусмотренные налоговые реформы, особенно с точки зрения их влияния на бизнес. Была представлена позиция Правительства Армении по снижению налога на прибыль.