Հայկական 10 ընկերություններ մասնակցում են ProWine China 2018 միջազգային հեղինակավոր ցուցահանդեսին
Նոյեմբերի 13-ին Չինաստանի Շանհայ քաղաքում մեկնարկել է միջազգային ամենախոշոր ցուցահանդեսներից մեկը՝ ProWine China 2018-ը: Հայկական գինի և թունդ ոգելից խմիչքներ արտադրող ընկերությունները, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ, արդեն երկրորդ անգամ մասնակցում են միջազգային հեղինակավոր այս ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցության աշխատանքներին աջակցել է Չինաստանում Հայաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Հրանտ Աբաջյանը:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հահաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, ով այցելել է Հայաստանի տաղավար, հանդիպել ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Հայաստանի դեսպանը նշել է, որ կարևորում է նման նշանակալից նախաձեռնությունները և հավելել, որ դեսպանությունը միշտ պատրաստ է աջակցել ծրագրերի, որոնք միտված են մեր տնտեսության զարգացմանը:
Հայկական 10 ընկերություններ ProWine China 2018-ին մասնակցում են մեկ միասնական տաղավարով. Հայաստանի տաղավարում ներկայացված են խաղողի տեղական և տեղածին տեսակներից պատրաստված գինիներ, այդ թվում՝ մրգային, մասնավորապես նռան գինին, ինչպես նաև խաղողի և այլ մրգերի հումքով պատրաստված ալկոհոյալին խմիչքներ:
Prowine China ցուցահանդեսն այցելում են ավելի քան 15 հազար գնորդներ, ներմուծում և արտահանում իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչներ աշխարհի շուրջ 40 երկրներից, և նման ցուցահանդեսին մասնակցությունը հայկական ընկերությունների համար նոր գործընկերներ գտնելու, նոր շուկաներ դուրս գալու ևս մեկ հիանալի հնարավորություն է:

В международной выставке ProWine China 2018 участвуют 10 армянских компаний
13 ноября в китайском городе Шанхай открылась одна из крупнейших международных выставок ProWine China 2018. По инициативе и при поддержке Фонда виноградарства и виноделия Армении, уже во второй раз в этой престижной международной выставке принимают участие компании-производители армянских вин и алкогольных напитков. Участию армянских компаний в выставке содействовал также торговый представитель Армении в Китае Грант Абаджян.
На церемонии открытия выставки принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Китайской Народной Республике Сергей Манасарян. Он посетил армянский павильон и встретился с представителями армянских компаний. Посол Армении отметил, что придает важное значение подобным значительным инициативам, и добавил, что посольство всегда готово поддержать программы, направленные на развитие экономики нашей страны.
10 армянских компаний, участвующих в ProWine China 2018, представлены на выставке в одном объединенном павильоне. В армянском павильоне представлены вина, изготовленные из местных и адаптированных сортов винограда, в том числе фруктовые вина, в частности - гранатовое, а также другие алкогольные напитки, изготовленные из разных фруктов.
Выставку Prowine China посещают более 15 000 покупателей, представители компаний-импортеров и экспортеров около 40 стран мира, и участие в подобной выставке для армянских компаний – это очередная отличная возможность найти новых партнеров и выйти на новые рынки.