Ազգային Ժողովի նիստում ՀՀ կառավարությունը ներկայացնում է պետբյուջեի նախագիծը:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանն իր ելույթում նշել է, որ 2019թ․ պետական բյուջեի մասին քննարկումների առանձնահատկությունն այն է, որ այն կազմված է և ներկայանում է դրա իրականացումից սպասվող ծրագրային արդյունքների քննությամբ։
«Համապատասխանաբար, կարևոր է այն հարցի պատասխանը, թե ինչպիսի՞ կարճաժամկետ և երկարաժամկետ արդյունքներին է ուղղված այն տնտեսական քաղաքականությունը, որն ուղղակիորեն իրագործվելու կամ աջակցվելու է 2019թ․ պետական բյուջեի շրջանակում իրականացվող և դրան հաջորդող տարիների ընթացքում նախատեսվող ծրագրերով»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ առաջիկա տարիներին տնտեսական քաղաքականության հիմնական նպատակը լինելու է Հայաստանի քաղաքացիների բարեկեցության բարձրացումը՝ տնտեսական կյանքում նրանց մասնակցային հնարավորությունների ավելացման միջոցով․ «Տնտեսական կյանքին պետք է մասնակցեն հասարակության ավելի մեծ թվով անդամներ և ստեղծվող տնտեսական արժեքը այն ստեղծող անձանց միջև պետք է բաշխվի ավելի հավա-սարաչափ»։
Նախարարի պաշտոնակատարը հաջորդիվ նշել է․ «Ցածր արտադրողականությունը հայաստանյան տնտեսության հիմնական ռիսկն է։ Մեր տնտեսության մրցունակության կտրուկ բարձրացումը այլընտրանք չունի։ Երկրարաժամկետ կտրվածքով մեր բնակչության բարեկեցությունը բարելավելու կարողութունը գրեթե լիովին կախված է լինելու մեկ աշխատողի հաշվով թողարկման մակարդակը բարձրացնելու մեր ունակությունից։ 2019-ին հաջորդող տարիներին տնտեսական քաղաքականությունը պետք է տանի նրան, որ ՀՆԱ-ի տարեկան աճը լինի ոչ պակաս, քան 5%-ը, ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը պետք է գերազանցի ՀՆԱ-ի 45%-ը, Համախառն կապիտալի կուտակումը, ինչը կարևորագույն ցուցանիշ է տնտեսության զարգացման ներուժի ավելացման տեսանկյունից, պետք է հասնի ՀՆԱ-ի 23-24%-ին»։
Անդրադառնալով ներդրումների չափման և տնտեսության մեջ դրանց ավելացման համար անհրաժեշտ նախապայմաններին՝ Տիգրան Խաչատրյանն ասել է․
«Ներդրումների համար ֆինանսավորման ներգրավման հարցում մրցում են աշխարհի բոլոր երկրները։ ՄԱԿ առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի կողմից հրապարակվող Համաշխարհային ներդրումային զեկույցը փաստում է, որ օտարերկյա ներդրումների մեծ մասը դեռևս շարունակում է հոսել դեպի զարգացած երկրներ։Օտարերկրյա ներդրումների հոսքի միայն մի փոքր մասն է, որ գալիս է փոքր տնտեսություններ։ Որո՞նք են այն գործոնները, որ յուրաքանչյուր ներդրող գնահատում է մինչև ներդրումային որոշում կայացնելը՝ տնտեսական և քաղաքական կայունություն, կարգավորումների հստակ մեխանիզմներ, որոնք չընձեռեն երկիմաստության կամ տարաբնույթ կիրառության հնարավորություն, կոռուպցիայի բացառում, որակյալ ենթակառուցվածքներ, մարդկային կապիտալի զարգացում, շուկաների ընդլայնում»։
«Եթե մենք ակնկալում ենք, որ ներկայիս 18% համախառն ներքին արդյունք նկատմամբ ներդրումները 4-5 տարվա կտրվածքով հասնեն ՀՆԱ-ի 25%-ին, ապա մենք միանշանակ պետք է ուշադրություն դարձնենք շուկաներում դիրքավորման հարցին։ Մենք ունենք արտոնյալ առևտրային պայամաններ ԵԱՏՄ-ի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի հետ, արդեն պայմանավորվածություններ կան հարևան Իրանի հետ՝ զարգացնելու տնտեսական հարաբերությունները արտոնյալ առևտրային ռեժիմով։ Բայց սրանք միայն նախադրյալներն են, որոնք կարող են առաջիկա տարիներին նպաստել ապրանքների և ծառայությունների արտահանման զգալի աճին։ Եթե մենք ուշադրություն չդարձնենք մյուս թույլ օղակների կարգավորմանը, ապա սրանք կմնան միայն հնարավորություններ։ Համապատասխանաբար, միկրոմակարդակում մեր նպատակը պետք է լինի այդ թույլ օղակների բացահայտումը՝ լոգիտստիկ խնդիրներ, ֆիզիկական ենթակառուցվածքներ, որակյալ կարգավորումներ։ Եթե մենք խոսում ենք 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին, դրանք կարճաժամկետ՝ մեկ տարվա գործողություններ են։ Կարծում եմ, որ մենք ունենալու ենք հնարավորություն և պատասխանատվություն՝ քննարկելու վերոնշյալ թույլ հանգույցների բոլոր տեսանելի ճիշտ հասցեավորված լուծումները», - նշել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատարը :

В Национальном собрании Армении представлен проект госбюджета 2019 года
Правительство Республики Армения представило на обсуждение Национального Собрания проект государственного бюджета 2019 года.
В ходе обсуждения, 14 ноября, исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян в своем выступлении сказал, что особенность обсуждений государственного бюджета 2019 года заключается в том, что документ составлен и представляется с учетом экспертного анализа ожидаемых программных результатов от его реализации.
«Следовательно, важен ответ на вопрос о краткосрочных и долгосрочных результатах экономической политики, которая будет непосредственно осуществлена или поддержана программами, реализуемыми в рамках государственного бюджета 2019 года, а также предусмотренными на ближайшие годы», - сказал Тигран Хачатрян.
По словам исполняющего обязанности министра, в ближайшие годы основной целью экономической политики правительства будет повышение благосостояния граждан Армении путем увеличения их участия в экономической жизни: «В экономической жизни должно участвовать большее число представителей общественности, и создаваемая экономическая добавленная стоимость должна более равномерно распределяться между ее создателями».
Исполняющий обязанности министра отметил также: «Главным риском для экономики Армении является низкая производительность. Резкому росту конкурентоспособности нашей экономики нет альтернативы. Способность улучшить благосостояние нашего населения в долгосрочной перспективе будет почти полностью зависеть от нашей способности повышать уровень производительности труда одного сотрудника. В годы, последующие за 2019-ым, в результате проводимой экономической политики следует достигнуть того, чтобы ежегодный рост ВВП составлял не менее 5%, а экспорт товаров и услуг должен превышать 45% к ВВП, совокупное накопление капитала, что является самым важным показателем с точки зрения увеличения потенциала для экономического развития, должно достигать 23-24% к ВВП».
Говоря о предусловиях, необходимых для измерения инвестиций и их увеличения в экономике, Тигран Хачатрян сказал: «Все страны мира ведут борьбу за финансирование инвестиций. В Докладе о мировых инвестициях, опубликованном Конференцией ООН по торговле и развитию, говорится, что большая часть иностранных инвестиций по-прежнему поступает в развитые страны. Только небольшая часть потока иностранных инвестиций поступает в малые экономики. Какие факторы учитывает каждый инвестор, прежде чем принять инвестиционное решение? Экономическую и политическую стабильность, четкие механизмы нормативного регулирования, которые не допускают двусмысленности или разнообразия при применении, исключение коррупции, качественную инфраструктуру, развитие человеческого капитала, расширение рынка».
«Если мы рассчитываем, что с учетом нынешнего 18%-го валового внутреннего продукта в ракурсе 4-5 лет инвестиции достигнут 25% к ВВП, то мы, однозначно, должны сосредоточиться на позиционировании на рынках. У нас есть привилегированные торговые режимы с ЕАЭС, США и ЕС, уже есть договоренности с соседним Ираном о развитии экономических отношений с льготным торговым режимом. Но это только предпосылки, которые могут способствовать значительному увеличению экспорта товаров и услуг в ближайшие годы. Если же мы не обратим внимания на регулирование остальных слабых звеньев, то все это останется только на уровне возможностей. Следовательно, на микроуровне нашей целью должно быть определение этих слабых звеньев, каковыми являются проблемы логистики, физические инфраструктуры, качественные регулирования. Если мы говорим о государственном бюджете 2019 года, то это краткосрочные действия длительностью в один год. Думаю, у нас будет возможность и ответственность обсудить все целенаправленные решения по вышеупомянутым слабым звеньям», - отметил исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций.