Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին։
Նախարարի պաշտոնակատարը, ողջունելով հյուրին, նշել է, որ ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ քննարկվել և գտնվել են լուծումներ մի շարք հարցերի, որոնք առնչվում են գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը։
Դմիտրի Գվինդաձեն շնորհավորել է Տիգրան Խաչատրյանին նշանակման կապակցությամբ և ընդգծել, որ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը ՎԶԵԲ ամենակարևոր գործընկերներից է։ Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը նախարարի պաշտոնակատարին է ներկայացրել Բանկի գործունության հիմնական ուղղությունները և տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ ուղղվում են ՎԶԵԲ-ի ռեսուրսները։ Դմիտրի Գվինդաձեն և Տիգրան Խաչատրյանը քննարկել են պետություն-մասնավոր գործընկերության օրենսդրական փաթեթի շուրջ տարվող աշխատանքները, ճշգրտել փաստաթղթի հետ կապված հետագա քայլերը։
Նախարարի պաշտոնակատարը Դմիտրի Գվինդաձեի հետ քննարկել է նաև բիզնես հաշտարարի ինստիտուտի ներդրմանն առնչվող հարցեր, անդրադարձել միջազգային և տարածաշրջանային փորձին ու դրա արդյունավետությանը Հայաստանում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՎԶԵԲ-ի կողմից ֆինանսավորվող Գործարարության աջակցման գրասենյակի գործունեության և դրա արդյունավետության բարձրացման հարցերին։
ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեն հավաստիացրել է, որ նախարարությունը կարող է հույս դնել Բանկի վրա իր նախաձեռնություններում, որոնք միտված կլինեն գործարար միջավայրի բարելավմանը։

Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял главу Офиса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Армении Дмитрия Гвиндадзе.
Приветствовав гостя, исполняющий обязанности министра отметил, что совместно с ЕБРР были обсуждены и найдены решения по ряду вопросов, касающихся улучшения деловой и инвестиционной среды.
Дмитрий Гвиндадзе поздравил Тиграна Хачатряна с его назначением и подчеркнул, что Министерство экономического развития и инвестиций является одним из самых важных партнеров ЕБРР. Глава армянского Офиса ЕБРР представил Тиграну Хачатряну основные направления деятельности банка и те отрасли экономики, в которые направляются ресурсы ЕБРР. Дмитрий Гвиндадзе и Тигран Хачатрян обсудили работу, проводимую по законодательному пакету государственно-частного партнерства, а также уточнили дальнейшие действия относительно этого документа.
Исполняющий обязанности министра обсудил с Дмитрием Гвиндадзе вопросы, касающиеся внедрения института бизнес-омбудсмена, коснувшись также международного и регионального опыта и его эффективности в Армении.
В ходе встречи стороны обсудили также деятельность Офиса по поддержке предпринимательства, финансируемого со стороны ЕБРР, и вопросы повышения его эффективности.
Глава Офиса ЕБРР в Армении Дмитрий Гвиндадзе заверил, что в своих инициативах, направленных на улучшение бизнес-среды, министерство может рассчитывать на поддержку банка.