ԱՀԿ-ում ներկայացվել է «ԵԱՏՄ-ում ՀՀ անդամակցության մասին» համաձայնագիրը
Նոյեմբերի 19-ին, Ժնևում, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) քարտուղարության Տարածաշրջանային առևտրային համաձայնագրերի կոմիտեի լիագումար նիստի շրջանակներում կայացել է «Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին» համաձայնագրի ներկայացումը:
ԱՀԿ համապատասխան ընթացակարգերի համաձայն՝ փաստաթուղթը, որը ներառում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության և հետանդամակցային զարգացումների վերաբերյալ վերլուծական համապարփակ տեղեկատվություն, մշակվել և համաձայնեցվել է ԱՀԿ քարտուղարության կողմից և շրջանառվել ԱՀԿ անդամ երկրների շրջանակներում:
Նիստին մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի գլխավորությամբ:
Լիագումար նիստին մասնակցել են ԱՀԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչները, ԱՀԿ քարտուղարության համապատասխան պաշտոնյաները, ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պատվիրակությունները, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կառույցների և մարմինների ներկայացուցիչներ:
«Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին համաձայնագրի» փաստացի ներկայացման վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել Ավագ Ավանեսյանը: Զեկույցի վերաբերյալ ԱՀԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչները ելույթներ են ունեցել, ներկայացրել իրենց դիրքորոշումները, կատարել համապատասխան հարցադրումներ, որից հետո կայացել են հանգամանալից քննարկումներ:
Նիստի շրջանակներում կայացել են նաև «Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին համաձայնագրի», ինչպես նաև «Եվրասիական տնտեսական միությանը Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության մասին համաձայնագրի» վերաբերյալ զեկույցների ներկայացումները:

The presentation of the agreement on “Accession of Armenia to the Eurasian Economic Union” was held during the plenary session of the World Trade Organization’s (WTO) Committee on Regional Trade Agreements on November 19.
According to the WTO procedures, the document, which includes comprehensive analytical information about Armenia’s membership to the EAEU and post-membership developments, has been developed and agreed upon by the WTO secretariat and has been circulated within the frames of the WTO member states.
The session was attended by Armenia’s delegation led by RA Deputy Minister of Economic Development and Investments Avag Avanesyan.
The representatives of the WTO member states, respective officials of the Secretariat, delegations of all EAEU member states and the Eurasian Economic Commission, as well as representatives of various international structures participated in the session.
Deputy Minister Avag Avanesyan presented report on the agreement on “Accession of Armenia to the Eurasian Economic Union”. The representatives of the WTO member states also delivered remarks on the report, presented their stances which was followed by comprehensive discussions.
Within the framework of the session the reports on the agreement on the "Establishment of the Eurasian Economic Union", as well as the agreement on the "Accession of Kyrgyzstan to the Eurasian Economic Union" were also held.