Նոյեմբերի 19-ից 21-ը Փարիզում կայացել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ/OECD) «Եվրասիական շաբաթ» ամենամյա միջոցառումը։ Միջոցառմանը մասնակցել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Բացի ՏՀԶԿ անդամ երկրների պատվիրակություններից, միջոցառմանը մասնակցել են նաև արևելյան գործընկերության և կենտրոնական Ասիայի երկրների ներկայացուցիչները։
Նոյեմբերի 19-ին, միջոցառման պաշտոնական բացման օրը, ներկայացվել են մի շարք երկրներում ՏՀԶԿ փորձագետների կողմից իրականացված հետազոտությունների արդյունքներն ու առաջարկությունները։ Հետազոտությունների առանցքում մասնակից երկրներում ՓՄՁ-ների զարգացմանն ուղղված ռազմավարությունների, առանձին միջոցառումների, աջակցության ուղղությունների արդյունավետության բացահայտումն էր։
Մասնակից երկրների ներկայացուցիչները նաև փորձի փոխանակման հանդիպում-քննարկումներ են ունեցել։
Մինչ միջացառման մեկնարկը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանը հանդիպում է ունեցել ՏՀԶԿ Եվրասիայի վարչության ղեկավար Վիլիամ Տոմսոնի հետ և քննարկել մի շարք հարցեր հետագա համագործակցության, ինչպես նաև միջոցառման ընթացքում տարբեր ձևաչափի հանդիպումներ, քննարկումներ կազմակերպելու հնարավորությունների վերաբերյալ։
Նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի պատվիրակության կողմից կազմակերպվել է նաև առանձին քննարկում ՏՀԶԿ և Գերմանիայի Միջազգային Համագործակցության Գործակալության փորձագետների հետ։ Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՏՀԶԿ փորձագետների կողմից ՓՄՁ նոր ռազմավարության մշակման ընթացիկ աշխատանքներին աջակցելու, ինչպես նաև ռազմավարության մոնիթորինգն իրականացնելու հարցում։
ՏՀԶԿ «Եվրասիական շաբաթ» միջոցառումների շրջանակներում նոյեմբերի 20-ին հայկական պատվիրակությունը կազմակերպել է առանձին հանդիպում-քննարկում ՏՀԶԿ փորձագետների հետ։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Ձեռնարկատիրական հաշտարարի ինստիտուտի ներդրման փորձը տարբեր երկրներում, մասնավորապես՝ Ուկրաինայում և Վրաստանում։ Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ ՏՀԶԿ փորձագետների կողմից հետագայում ստանալ համապատասխան աջակցություն Հայաստանում Հաշտարարի ինստիտուտի կայացման հարցում։

Делегация Армении приняла учатстие в «Евразийской неделе» ОЭСР/OECD
19-21 ноября в Париже прошла ежегодная «Евразийская неделя» Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР/OECD). В мероприятии приняла участие делегация Армении, возглавляемая заместителем министра экономического развития и инвестиций РА Акобом Авагяном.
Помимо делегаций из стран-членов ОЭСР, в мероприятии принимали участие также представители стран Восточного партнерства и Центральной Азии.
19 ноября, в день официального открытия мероприятия, были представлены результаты проведенных экспертами ОЭСР исследований в ряде стран и даны определенные рекомендации. Основной целью исследований было выявление эффективности стратегий развития МСП, отдельных мероприятий, а также направлений поддержки в странах-участницах.
Представители стран-участниц побывали также на встречах и совещаниях по обмену опытом.
До начала основного мероприятия, заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Акоб Авагян встретился с главой Департамента Евразии ОЭСР Уильямом Томсоном и обсудил с ним ряд вопросов, касающихся дальнейшего сотрудничества, а также возможности организовать в ходе мероприятия встречи и дискуссии в разных форматах.
19 ноября делегация Армении организовала с экспертами ОЭСР и Германского агентства международного сотрудничества отдельное обсуждение. В результате была достигнута договоренность о поддержке экспертами ОЭСР работ по разработке новой стратегии развития МСП, а также о проведении ими мониторинга стратегии.
20 ноября, в рамках «Евразийской недели» ОЭСР, делегация Армении организовала отдельную встречу с экспертами ОЭСР, в ходе которой был представлен опыт внедрения института бизнес-омбудсмена в разных странах, в частности, в Украине и Грузии. Была достигнута договоренность об оказании соответствующей поддержки со стороны экспертов ОЭСР для внедрения института бизнес-омбудсмена в Армении.