Նոյեմբերի 20-ին՝ Ժնևում, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) քարտուղարությունում մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության առևտրային քաղաքականության երկրորդ վերաքննության լիագումար նիստը՝ ԱՀԿ Գլխավոր Խորհրդի նախագահ, դեսպան Յունիչի Իհարայի նախագահությամբ:
Նիստին մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի գլխավորությամբ: Վերջինս հանդես է եկել բացման խոսքով և զեկույցով ներկայացրել ՀՀ առևտրային քաղաքականության զարգացումները:
Որպես հարակից զեկուցող հանդես է եկել ԱՀԿ-ում Իռլանդիայի ներկայացուցիչ, դեսպան Մայքլ Գեֆֆին:
Նիստի շրջանակներում ներկայացվել և քննարկվել է երկու փաստաթուղթ` Հայաստանի Հանրապետության առևտրային քաղաքականության վերաբերյալ ԱՀԿ քարտուղարության կողմից պատրաստված զեկույցը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից պատրաստված զեկույցը:
Լիագումար նիստին մասնակցում են ԱՀԿ անդամ երկրների պատվիրակությունները, ԱՀԿ քարտուղարության համապատասխան պաշտոնյաները, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կառույցների և մարմինների ներկայացուցիչները:
ՀՀ առևտրային քաղաքականության նկատմամբ ԱՀԿ անդամ երկրների կողմից ցուցաբերվել է մեծ հետաքրքրություն և առևտրային քաղաքականության երկրորդ վերաքննության զեկույցների ներկայացման ժամանակ ԱՀԿ 19 անդամ երկրների ներկայացուցիչներ (ԱՄՆ, ԵՄ, Ճապոնիա, Կանադա, Իսլանդիա, Չինաստան, Հնդկաստան, Վրաստան, Ուկրաինա, Թաիլանդ, Սինգապուր, Ղրղզստան, ՌԴ, Բրազիլիա, Ղազախստան, Պարագվայ, Ուրուգվայ, Տաջիկստան և Աֆղանստան) հանդես են եկել ելույթներով` ներկայացնելով Հայաստանի հետ իրենց առևտրային հարաբերությունների ներկա ընթացքը, զարգացման ուղղությունները, նկատառումները, դիրքորոշումները, ինչպես նաև ներկայացրել են հարցեր՝ ակնկալելով հայկական կողմի պարզաբանումները: Բոլոր նշված երկրների ներկայացուցիչները հատկապես նշում և կարևորում էին 2010թ.-ին կայացած ՀՀ առևտրային քաղաքականության առաջին զեկույցից հետո ոլորտում տեղի ունեցած զարգացումները:
Նոյեմբերի 22-ին նիստի աշխատանքը կշարունակվի և հայկական կողմը, ինչպես նաև ԱՀԿ քարտուղարության ներկայցուցիչներն ու ԱՀԿ անդամ երկրները հանդես կգան ամփոփիչ ելույթներով:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն.
ՀՀ երկրորդ առևտրային քաղաքականության վերաքննության (ԱՔՎ) գործընթացը մեկնարկել է 2017թ. հոկտեմբերին և իրականացվել է գրեթե մեկ տարվա ընթացքում՝ համաձայն ԱՀԿ քարտուղարության հետ երկկողմ համաձայնեցված գործողությունների ժամանակացույցի:
Գործընթացի ընթացքում 2018թ. հունվարին և հունիսին ԱՀԿ քարտուղարության փորձագիտական առաքելությունները երկու փաստահավաք այցեր են կատարել Հայաստանի Հանրապետություն, որոնցից յուրաքանչյուրի ընթացքում տեղի են ունեցել մասնագիտական քննարկումներ և հանդիպումներ ՀՀ պետական կառավարման մարմինների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: Դրան նախորդել է ԱՀԿ քարտուղարության կողմից համապատասխան հարցաշարով պահանջվող անհրաժեշտ օրենսդրական, իրավական և ընթացակարգային փաթեթի տրամադրումը:
Նշյալ աշխատանքների արդյունքում ձևավորվել և ԱՀԿ կողմից սեպտեմբերի 25-ին պաշտոնական շրջանառվել է ՀՀ առևտրային քաղաքականության վերաքննության՝ ԱՀԿ քարտուղարության զեկույցը (WT/TPR/S/379):
Գրեթե բոլոր ՀՀ պետական կառավարման մարմինների մասնակցությամբ մեծածավալ աշխատանք է իրականացվել նաև հայկական կողմի զեկույցի պատրաստման ուղղությամբ, որի արդյունքում էլ ձևավորվել և ԱՀԿ քարտուղարության կողմից շրջանառվել է Հայաստանի Հանրապետության զեկույցը (WT/TPR/G/379):
Վերոնշյալ գործընթացի շրջանակներում, ԱՀԿ ընթացակարգերին համապատասխան, ԱՀԿ անդամ 11 երկրների կողմից (Իսլանդիա, Չինաստան, ԱՄՆ, Ճապոնիա, ԵՄ, Ուկրաինա, Թաիլանդ, Արգենտինա, Չիլի, Կանադա, Հնդկաստան) ստացվել էին 120-ից ավել հարցադրումներ` առևտրի կարգավորումների, ներքին շուկայի պաշտպանության, տեխնիկական խոչընդոտների կիրառման, հակագնագցման միջոցների, մտավոր սեփականության պաշտպանության, ստանդարտների, տեխնիկական կարգավորումների, հարկային և մաքսային ընթացակարգերի, սանիտարա-բուսասանիտարական հարցերի, պետական գնումների, բանկային համակարգի, գյուղատնտեսության և առևտրային քաղաքականության մի շարք այլ ոլորտների վերաբերյալ, որոնց հայկական կողմից տրվել են սպառիչ և հանգամանալից պատասխաններ:

20 ноября в Женеве, в Секретариате Всемирной торговой организации (ВТО) началось пленарное заседание второго обзора торговой политики Армении под председательством председателя Генерального совета ВТО, посла Юничи Ихара.
В работе заседания принимала участие делегация Республики Армения во главе с заместителем министра экономического развития и инвестиций Авагом Аванесяном, который выступил с вступительной речью и в своем докладе представил процесс развития торговой политики Республики Армения.
Содокладчиком выступил представитель Ирландии в ВТО, посол Майкл Геффи.
В рамках заседания были представлены и обсуждены два документа: доклад о торговой политике Республики Армения, подготовленный Секретариатом ВТО, и доклад, подготовленный Правительством Республики Армения.
На пленарном заседании присутствовали делегации государств-членов ВТО, должностные лица Секретариата ВТО, а также представители различных международных организаций и учреждений.
Государства-члены ВТО проявили большой интерес к торговой политике Армении и во время представления докладов по второму обзору торговой политики Армении представители 19-и государств-членов ВТО (США, ЕС, Япония, Канада, Исландия, Китай, Индия, Грузия, Украина, Таиланд, Сингапур, Кыргызстан, Россия, Бразилия, Казахстан, Парагвай, Уругвай, Таджикистан и Афганистан) выступили с комментариями, в которых представили процесс торговых отношений с Арменией на данном этапе, направления развития, цели, позиции, а также задали вопросы, требующие комментариев армянской стороны. Представители всех упомянутых стран особо подчеркивали важность процессов в торговой политике Армении, которые произошли в этой сфере после первого обзора торговой политики Армении, состоявшегося в 2010 году.
22 ноября пленарное заседание было продолжено, и армянская сторона, а также представители секретариата ВТО и стран-членов ВТО выступили с заключительными речами.
Процесс второго обзора торговой политики Армении начался в октябре 2017 года и проходил почти год, согласно графику действий, взаимосогласованных с Секретариатом ВТО.
В ходе этого процесса, в январе и июне 2018 года, миссии экспертов Секретариата ВТО провели две ознакомительные поездки в Республику Армения, во время каждой из которых состоялись профессиональные дискуссии и встречи с представителями государственных органов управления и ведомств РА. Этому предшествовало предоставление необходимых законодательных, юридических и процедурных пакетов, требуемых соответствующим вопросником со стороны Секретариата ВТО.
В результате указанной работы был составлен и 25 сентября официально распространен со стороны ВТО доклад Секретариата ВТО по обзору торговой политики Республики Армения (WT/TPR/S/379).
С участием почти всех государственных органов Армении была проделана огромная работа по подготовке доклада армянской стороны, в результате был составлен и распространен Секретариатом ВТО доклад Республики Армения (WT/TPR/G/379).
В рамках вышеупомянутого процесса, в соответствии с процедурами ВТО, от 11 государств-членов ВТО (Исландия, Китай, США, Япония, ЕС, Украина, Таиланд, Аргентина, Чили, Канада, Индия) было получено более 120 вопросов по торговым режимам, защите внутреннего рынка, применению технических барьеров, антидемпинговым мерам, защите интеллектуальной собственности, стандартам, техническим регламентам, налоговым и таможенным процедурам, санитарно-фитосанитарным вопросам, государственным закупкам, банковской системе, сельскому хозяйству и ряду других сфер торговой политики. По всем вопросам армянская сторона дала исчерпывающие ответы.