Քննարկվել են կորպորատիվ կառավարման զարգացման հիմնախնդիրները
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Տնօրենների հայկական ինստիտուտի խորհրդի անդամների և Տնօրենների ասոցիացիաների եվրոպական կոնֆեդերացիայի պատվիրակության հետ։
Տնօրենների ասոցիացիաների եվրոպական կոնֆեդերացիայի ներկայացուցիչները նախարարի պաշտոնակատարի հետ զրույցում ներկայացրել են կազմակերպության գործունեությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կորպորատիվ կառավարման ինստիտուտի զարգացման հարցերը։ Տիգրան Խաչատրյանը, կարևորելով ինստիտուտի կայացումը Հայաստանում, նշել է, որ Կառավարությունը ևս պետք է աջակցի այդ հարցում՝ մասնավոր հատվածի իրազեկվածության բարձրացման և համապատասխան պահանջարկի զարգացման համատեքստում։
Կողմերը քննարկել են անկախ տնօրենների ինստիտուտի զարգացման միջազգային փորձը։ Մասնավորապես՝ նշվել է կրթական և սերտիֆիկացիոն ծրագրերի ներդրման, պետություն-մասնավոր գործընկերության շրջանակներում կորպորատիվ կառավարմանն ավելի մեծ ուշադրություն դարձնելու հարցերի կարևորությունը։ Հանդիպման ավարտին կողմերն ընդգծել են երկարաժամկետ հատվածում ինստիտուտի ներդրման կարևորությունը՝ Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացման նպատակով:

Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян встретился с членами совета Армянского института директоров и делегацией Европейской конфедерации ассоциаций директоров.
Представители Европейской конфедерации ассоциаций директоров в беседе с исполняющим обязанности министра представили деятельность своей организации.
Во время встречи были обсуждены вопросы развития института корпоративного управления. Отметив важность создания подобного института в Армении, Тигран Хачатрян отметил, что правительство также должно оказать поддержку в этом вопросе, в контексте повышения осведомленности частного сектора и развития соответствующего спроса.
Стороны обсудили международный опыт развития института независимых директоров. В частности, была отмечена важность внедрения образовательных и сертификационных программ с упором на корпоративное управление в рамках государственно-частного партнерства.
В конце встречи стороны подчеркнули важность в долгосрочной перспективе создания института с целью развития рынка капитала в Армении.