Երևանում մեկնարկել է Կառավարման և առաջնորդության համաժողովը
Նոյեմբերի 27-ին Երևանում մեկնարկել է Կառավարման և առաջնորդության երկրորդ տարեկան համաժողովը: Համաժողովին ներգրավված են շուրջ 200 մասնագետներ, 15 տեղական և միջազգային փորձագետներ այնպիսի ոլորտներից, ինչպիսիք են, մասնավորապես՝ գովազդը, մարքետինգը, դիզայնը: Համաժողովը նաև նպատակ ունի նպաստել կառավարման և առաջնորդության ոլորտում պրակտիկ մասնագետների և ակադեմիական հանրության միջև համագործակցության զարգացմանը: Համաժողովը կազմակերպվել է «Այ Էյ Բի» բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի կողմից, Հայաստանում Բրիտանիայի դեսպանատան եւ Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին տնտեսական զարգացման և նորարարությունների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը և Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը։
Նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, նշել է «Սա այն կարևոր կրթական նախաձեռնություններից է, որը միջազգային հանրությունը ուղղորդում է դեպի Հայաստան՝ մեր կառավարման համակարգը և տնտեսությունն առավել մրցունակ դարձնելու համար պատրաստ լինելու աշխարհի տնտեսական մարտահրավերներներին»։ Տիգրան Խաչատրյանը նաև ավելացրել է, որ նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է գիտելիքի կարևորությունը․ «Առանց գիտելիքի և կառավարման բնագավառում աշխարհի լավագույն փորձին տիրապետելու՝ մենք չենք կարող քայլել դեպի մեր տեսլականը։ Առաջնորդությունն է, որ մեզ թույլ է տալիս ձևակերպել ապագայի տեսլականը։ Այստեղ չափազանց մեծ է կառավարիչների դերը, պետք է ստեղծել թիմ, ուղղորդել այն դեպի այդ տեսլականը, լինել արդյունավետ, մրցունակ, գնահատել գիտելիքի կարևորությունը, կիրառել կառավարման ժամանակակից տեխնոլոգիաները։ Մենք առ այսօր բավարար չենք կարևորել կորպորատիվ կառավարաման նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության մասնավոր հատվածում, ինչի պատճառով էլ լիարժեք չենք կարողանում օգտագործել եղած հնարավորությունները»։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատարն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությանը և Կառավարությանը նախաձեռնությանն աջակցելու համար։
Իր հերթին Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշել է, որ Հայաստանում կառավարման ոլորտում անհրաժեշտ ներուժ կա: «Մենք, մեր կողմից, պատրաստ ենք կիսել մեր փորձը»,- ավելացրել է նա:

27 ноября в Ереване стартовал второй ежегодный форум по управлению и лидерству.
В работе форума принимают участие около 200 специалистов, 15 местных и международных экспертов из сфер рекламы, маркетинга и дизайна. Целью форума является также содействие развитию сотрудничества между практикующими специалистами сферы управления и лидерства с академическим сообществом.
Форум организован Международной академией бизнеса IAB, при поддержке Посольства Великобритании в Армении и Британского совета.
В мероприятии приняли участие исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян и посол Великобритании в Армении Джудит Фарнуорт.
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян, приветствуя участников конференции, отметил: «Это одно из тех важных образовательных инициатив, которые направляют международное сообщество в Армению с тем, чтобы сделать нашу систему управления более конкурентоспособной и готовой к вызовам мировой экономики». Тигран Хачатрян также добавил, что эта инициатива еще раз подчеркивает важность знаний: «Без знания и владения лучшим мировым опытом в сфере управления мы не сможем проложить путь к нашей цели. Только лидерство помогает нам сформулировать видение будущего. Здесь чрезвычайно важна роль управленцев, следует создать команду, направить ее к намеченной цели, быть результативным, конкурентоспособным, подчеркивать важность знаний, применять современные технологии управления. Мы до сих пор не достаточно оценили важность корпоративного управления в частном секторе экономики Армении, потому и не можем в полной мере использовать имеющиеся возможности».
В своей речи Тигран Хачатрян поблагодарил Посольство и Правительство Великобритании за поддержку данной инициативы.
Посол Великобритании в Армении Джудит Фарнуорт, в свою очередь, отметила, что в Армении есть необходимый потенциал в сфере управления. «Мы, со своей стороны, готовы поделиться нашим опытом», - добавила госпожа Посол.