Տեղի է ունեցել ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի նիստը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի ենթախորհրդի առաջին նիստը։
Տիգրան Խաչատրյանը, ողջունելով ենթախորհրդի անդամներին, առաջարկել է քննարկել խորհրդի և ենթախորհրդի գործունեության արդյունավետությանն առնչվող որոշ հարցեր։
ՏԶՆ նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանը և ՎԶԵԲ-ի կողմից ֆինանսավորվող Գործարարության աջակցման գրասենյակի ղեկավար Գևորգ Պողոսյանն ամփոփել են ՓՄՁ զարգացման խորհրդի նախորդ նիստերի արդյունքները, արձանագրել այն կետերը, որտեղ դեռ իրականացվելիք աշխատանքներ կան։
Հաջորդիվ քննարկման մասնակիցներն անդրադարձել են Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթում ներառված խնդիրներին, ներկայացրել մասնավոր հատվածի, մասնավորապես ՓՄՁ-ների համար զգայուն հարցերը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ներկայացված հարցերին անդրադառնալ առաջիկա նիստի ժամանակ, ինչպես նաև մինչ այդ շրջանառել առաջարկությունների նախագիծը ենթախորհրդի անդամների միջև։
Հաստատվել է նաև ՓՄՁ զարգացման խորհրդի ենթախորհրդի աշխատակարգը, ըստ որի ենթախորհրդի նիստերը պետք է հրավիրվեն ամիսը մեկ անգամ, իսկ խորհրդի նիստերը՝ տարեկան առնվազն չորս անգամ:

Состоялось заседание подкомитета по развитию МСП
20-го декабря, во главе с исполняющим обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Тиграном Хачатряном, состоялось первое заседание подкомитета Совета по развитию малого и среднего предпринимательства.
Приветствовав членов подкомитета, Тигран Хачатрян предложил обсудить некоторые вопросы, связанные с эффективностью деятельности совета и подкомитета.
Заместитель и. о. министра Акоп Авагян и глава финансируемого со стороны ЕБРР офиса по содействию бизнесу Геворг Погосян подвели итоги предыдущих заседаний Совета по развитию МСП, отметили пункты, по которым еще необходимо проделать работу.
Затем участники заседания обсудили вопросы, включенные в пакет поправок в Налоговый кодекс, представили вопросы, чувствительные для частного сектора, в частности, для МСП. Была достигнута договоренность еще раз обсудить представленные вопросы на следующем заседании подкомитета, а также, до этого, предоставить проект предложений всем членам подкомитета.
Был утвержден также порядок работы подкомитета Совета по развитию МСП, согласно которому заседания подкомитета должны созываться в месяц один раз, а заседания Совета - не реже четырех раз в год.