Կայացել է ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտի խնդիրներին նվիրված հերթական քննարկումը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի է ունեցել նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հերթական հանդիպումը ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում ամփոփվել են նախորդ հանդիպման ժամանակ հնչեցված առաջարկները, դրանց իրականացմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև քննարկվել են առաջիկա անելիքները։
Ոլորտի ներկայացուցիչները գոհունակություն են հայտնել նախորդ հանդիպման արդյունքում փաստաթղթային ընթացակարգերի պարզեցմանն ուղղված գործողությունների առնչությամբ, ինչի արդյունքում, մասնավորապես, կրճատվել է ալմաստների ներմուծման և արտահանման ժամանակ Քիմբերլի գործընթացի հավաստագրերի հաշվառման և տրամադրման ժամկետը (նախկինում 3 օրվա փոխարեն 1 օր):
Տնտեսվարողները նախարարի հետ քննարկել են նաև իրենց հուզող մի շարք հարցեր․ ալմաստի հումքի մատակարարում, ոսկերչական իրերի արտահանման շուկաների ընդլայնում և այլն։ Հանդիպման ընթացքում անդադարձ է եղել նաև ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտում Պետական եկամուտների կոմիտեի և ՏԶՆՆ-ի կողմից իրականացվող ընթացակարգերի ներդաշնակեցմանը։ Նախարարը ներկաների հետ քննարկել է նաև ԵԱՏՄ-ում հարգադրոշմների փոխճանաչման գործընթացի ավարտական փուլի մանրամասները:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել պարբերական հանդիպումներ կազմակերպել առանձին խմբերով՝ ըստ հետաքրքրությունների շրջանակի և առաջացած խնդիրների՝ դրանց հետևողական կարգավորման նպատակով։

Состоялось очередное обсуждение вопросов сферы алмазообработки и ювелирной промышленности
В Министерстве экономического развития и инвестиций состоялась встреча министра Тиграна Хачатряна с представителями сферы алмазообработки и ювелирной промышленности, в ходе которой были обобщены предложения, озвученные во время предыдущей встречи, шаги, направленные на их реализацию, а также обсуждены дальнейшие действия.
Представители сферы выразили удовлетворение относительно действий, проделанных по итогам предыдущего совещания, касающихся упрощения процедур документирования, в результате чего, в частности, были сокращены сроки регистрации и выдачи сертификатов по Кимберлийскому процессу во время импорта и экспорта алмазов (один день вместо прежних трех).
Предприниматели обсудили с министром ряд волнующих их вопросов: относительно поставок алмазного сырья, расширения экспортных рынков ювелирных изделий и др. В ходе встречи стороны затронули также вопрос синхронизации процедур, осуществляемых Комитетом государственных доходов и Министерством экономического развития и инвестиций в сфере алмазообработки и ювелирной промышленности. С участниками встречи министр обсудил также подробности заключительного этапа процесса взаимного признания проб (пробирное клеймо) в ЕАЭС.
В конце встречи участники договорились об организации периодических встреч с отдельными группами, соответственно кругу интересов и возникших проблем, с целью их последовательного решения.