ԱԶԲ-ի հետ քննարկվել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) պատվիրակության հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության ոլորտում համատեղ ծրագրերը և համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես՝ տեխնոլոգիական նորարարությունների ոլորտում։
Նախարարը Ասիական զարգացման բանկի վենչուրային գծով խորհրդատու Կլաուս Ֆելսինջերի հետ քննարկել է զբոսաշրջային տեղեկատվական հարթակ ստեղծելու հեռանկարը։ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է․ «Զբոսաշրջության ոլորտը մեր առաջնահերթություններից է և տնտեսական գործունեության այնպիսի տեսակն է, որտեղ օգուտներն առավել ներառականորեն բաշխվում են բոլոր դերակատարների միջև», - ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ զբոսաշրջության ոլորտում տեխնոլոգիական, նորարարական մոտեցումները կարող են բարձրացնել ոլորտի մրցունակությունը, մատուցվող ծառայությունների որակը և մատչելիությունը:
Քննարկվել են նաև զբոսաշրջային տեղեկատվության բովանդակությանն առնչվող խնդիրները, ինչպես նաև Armenia.Travel կայքին վերաբերող հարցեր։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը ոլորտի զարգացման մեխանիզմներ մշակելու և կիրարկելու ուղղությամբ։

С делегацией Азиатского банка развития были обсуждены возможности сотрудничества в сфере туризма
Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян встретился с делегацией Азиатского банка развития.
В ходе встречи стороны обсудили совместные проекты в сфере туризма и возможности сотрудничества, в частности, в области технологических инноваций.
С консультантом Азиатского банка развития по венчурной части Клаусом Фельсинджером министр обсудил перспективы создания туристической информационной платформы. Тигран Хачатрян отметил: «Сфера туризма является одним из наших приоритетов, это тот вид экономической деятельности, где выгоды инклюзивно распределяются между всеми участниками», - сказал министр, добавив, что технологические, инновационные подходы в сфере туризма могут повысить ее конкурентоспособность, качество и доступность предоставляемых услуг.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся содержания туристической информации, а также сайта Armenia.Travel.
Стороны договорились продолжить сотрудничество в направлении разработки и внедрения механизмов развития сферы туризма.