Քննարկվել է ծագման հավաստագրերի էլեկտրոնային համակարգի ներդրման հնարավորությունը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում կայացել է քննարկում ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրման թվայնացմանն ուղղված ծրագրի իրականացման վերաբերյալ:
Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատը` Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանը և ՀՀ առևտրարադյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանը:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ ուսումնասիրվել են Հայաստանում գործող հավաստագրերի տրամադրման ընթացակարգերը և այլ երկրների էլեկտրոնային հավաստագրերի տրամադրման փորձը, ինչպես նաև ծագման երկրի հավաստագրերի տրամադրման թվային համակարգի և դրա գործողությունների շրջանակի վերաբերյալ Հայաստանի գործարար համայնքի տեսակետներն ու առաջարկները: Արդյունքում մշակվել է Հայաստանի ծագման հավաստագրերի տրամադրման թվայնացման համակարգի կառուցվածքը, համակարգում փաստաթղթերի և անհրաժեշտ տեղեկատվության ներկայացման, գնահատման և հավաստագրերի տրամադրման քայլերի հաջորդականությունը:
Առևտրարադյունաբերական պալատը աշխատանքներ է իրականացնում ծագման հավաստագրերի էլեկտրոնային համակարգի մշակման և ներդրման ուղղությամբ:
Քննարկման մասնակիցներին ներկայացվել են ծագման հավաստագրերի էլեկտրոնային համակարգի գործարկման հնարավորությունները։ Համակարգի ներդրման արդյունքում ակնկալվում է նվազեցնել դիմումների ներկայացման և հավաստագրերի տրամադրման ժամկետները, կրճատել ծագման հավաստագրերի ձեռքբերման համար տնտեսավարողների ծախսերը, նվազեցնել տնտեսավարողի և ծագման հավաստագրի տրամադրման համար պատասխանատու անձանց միջև հաղորդակցությունը` նվազագույնի հասցնելով կոռուպցիոն ռիսկերը, բարելավել հաշվետվողականությունը, աշխատանքների թափանցիկությունը և այլն:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հակոբ Ավագյանը կարևորել է նման համակարգի ստեղծումըը` նշելով, որ այն կհեշտացնի բիզնեսի աշխատանքը և, միաժամանակ, կբարձրացնի թափանցիկության մակարդակը։ Նախարարի տեղակալը հավաստիացրել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է օժանդակելու այս նախաձեռնության իրականացմանը:

Обсудили возможность внедрения электронной системы сертификатов происхождения
В Министерстве экономического развития и инвестиций было организовано обсуждение по реализации проекта по цифризации сертификата, подтверждающрго страну происхождения товара.
Проект реализуется Торгово-промышленной палатой Армении, при поддержке Европейского банка реконструкции и развития.
В обсуждении приняли участие заместитель министра экономического развития и инвестиций Акоб Авагян и исполнительный директор Торгово-промышленной палаты Армении Андраник Алексанян.
В ходе обсуждения было отмечено, что были изучены процедуры выдачи действующих в Армении сертификатов и опыт выдачи электронных сертификатов в других странах, а также мнения и предложения армянского бизнес-сообщества относительно цифровой системы выдачи сертификатов, подтверждающих страну происхождения товара, и границ ее действий. В результате была разработана структура цифризации системы выдачи сертификатов происхождения в Армении и последовательность шагов предоставления документов и необходимой информации, оценки и выдачи сертификатов в системе.
Торгово-промышленная палата проводит работы по разработке и внедрению электронной системы выдачи сертификатов происхождения.
Участникам обсуждения были представлены возможности электронной системы сертификатов происхождения. В результате внедрения системы ожидается сокращение сроков подачи заявок и предоставления сертификатов, снижение затрат хозяйствующих субъектов для приобретения сертификатов происхождения, доведедение до минимума контактов между хозяйствующими субъектами и ответственными за выдачу сертификатов происхождения, тем самым доведя до минимума коррупционные риски, улучшение отчетности, прозрачности проводимых работ и т. д.
Заместитель министра экономического развития и инвестиций Акоб Авагян подчеркнул важность создания такой системы, отметив, что это облегчит работу бизнеса и одновременно повысит уровень прозрачности. Замминистра заверил, что министерство готово оказать помощь в реализации данной инициативы.