Տիգրան Խաչատրյանը ԱԶԲ-ի հետ քննարկել է ՊՄԳ օրենսդրական փաթեթը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) ֆինանսական բաժնի գլխավոր տնտեսագետ Ժոաո Ֆարինհա Ֆերնանդեսի գլխավորած պատվիրակությանը՝ քննարկելու պետություն-մասնավոր գործընկերություն (ՊՄԳ) օրենսդրական փաթեթի մշակմանն առնչվող հարցեր։
Նախարար Խաչատրյանը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է օրենքի մշակման մանրամասներին, ինչպես նաև առնչվող այլ իրավական փաստաթղթերին, քննարկել մի շարք կազմակերպչական հարցեր։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել ՊՄԳ համակարգման գործընթացի վերաբերյալ։
Ժոաո Ֆարինհա Ֆերնանդեսը բարձր է գնահատել համագործակցությունը և նշել, որ մեծ հաճույքով և արդյունավետությամբ են աշխատել նախարարության՝ ՊՄԳ օրենսդրական փաթեթի մշակման համար պատասխաատու թիմի հետ, որը ղեկավարում է նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը։
Ներկայացվել է օրենսդրական փաթեթի մշակման և ընդունման ճանապարհային քարտեզը։
Կողմերը հաստատել են, որ գործընթացն անհրաժեշտ է ավարտել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում՝ առաջիկա ամիսների ընթացքում։
ԱԶԲ թիմը նախարարի հետ քննարկել է նաև մասնագետների պատրաստման և կարողությունների ձևավորմանն առնչվող խնդիրները՝ առաջարկելով լուծման մի քանի տարբերակներ։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել սերտ համագործակցությունը նախարարության և առաքելության միջև։

RA Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan received a delegation led by the chief economist of the Asian Development Bank (ADB), Joao Ferrara Fernandez, to discuss government-private partnership (PPP) legislative package.
During the meeting, Minister Khachatryan touched upon the details of the lawmaking process, as well as other relevant legal documents, discussed a number of organizational issues. The sides exchanged views on the process of PPP coordination.
Joao Ferrara Fernández praised the cooperation and noted that he was pleased to work with the Ministry responsible for the development of the PPP legislative package, which is headed by Deputy Minister Avag Avanesyan.
A roadmap for the development and adoption of the legislative package has been presented.
The sides confirmed that the process needs to be completed within the shortest terms possible within the coming months.
The ADB team also discussed issues related to training and capacity-building with the Minister, offering several options for the solution. The sides agreed to continue close cooperation between the Ministry and the mission.