ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը։ Նախարարը ողջունել է պատվիրակությանը և նշել, որ նախորդող քննարկումները եղել են խիստ արդյունավետ և օրակարգում ներառված հարցերը դրանց շարունակությունն են։
Վասիլիս Մարագոսը շնորհավորել է Տիգրան Խաչատրյանին նշանակման կապակցությամբ և նշել, որ Հայաստանում իրականացված քաղաքական փոփոխությունները, այդ թվում՝ արտահերթ ընտրությունները, նոր պայմաններ են ստեղծում ցանկալի արդյունքներին հասնելու համար։ «Այս ակնհայտ առավելություններն անհրաժեշտ է կապիտալիզացնել և օգտագործել, քանի որ ներդրողների կողմից, իսկապես, կա հետաքրքրվածություն։ Եվրամիությունն, իր հերթին, պատրաստակամ է աջակցել իրականացվող բարեփոխումներին», - նշել է նա:
Նախարար Խաչատրյանը ԵՄ պատվիրակության հետ քննարկել է ներդրողների համաժողով կազմակերպելու հեռանկարը, որն, ըստ կողմերի՝ կարող է երկխոսության և առաջարկությունների ներկայացման արդյունավետ հարթակ դառնալ՝ հնարավորություն ընձեռելով նպատակներից անցնելու գործնական քայլերի։ Անդրադարձ է եղել նաև համաժողովի անցկացման հետ կապված այլ հարցերի։
Տիգրան Խաչատրյանը և Վասիլիս Մարագոսը քննարկել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից պատրաստվող վերլուծությունը Հայաստանի տնտեսության ոլորտների կառուցվածքի վերաբերյալ, որի հիման վրա կկազմվի ներդրումների կարիքների ուղեցույց՝ բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակով։
Նախարար Խաչատրյանը նշել է, որ խիստ կարևոր են մեծ փորձառություն ունեցող պրոֆեսիոնալ այդ կառույցի դիտարկումները առկա իրավիճակի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի կառավարության ծրագրով ամրագրվելիք գերակա ուղղությունների շուրջ առաջիկա քննարկումները և ձեռնարկվելիք միջոցառումները։
Նախարարը կարևորել և գնահատել է Եվրամիության կողմից տրամադրվող և՛ տեխնիկական և՛ բյուջետային աջակցության գործընթացը և հայտնել, որ այն շարունակում է մնալ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարևոր բաղադրիչը. ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրերի միջոցով կշարունակվեն Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ինչպես նախկինում սկսված բարեփոխումները, այնպես էլ կնախաձեռնվեն նոր՝ արդիական և իրավիճակին համահունչ բարեփոխումներ:
ԵՄ պաշտոնյայի խոսքով՝ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը կարևոր դեր ունի ԵՄ տարեկան գործողությունների ծրագրերի ներքո ընթացող գործընթացների համակարգման և ապահովման հարցում, և ԵՄ կողմն ակնկալում է ծրագրերի վերջնական հաստատման ընթացակարգերի վերանայում, պարզեցում և արագացում:
ԵՄ պատվիրակները տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի հետ քննարկել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությանը, մասնավորապես՝ EU for Business ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում իրականացվող նախագծերին վերաբերող հարցեր։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ենթակառուցվածքների ծրագրերին առնչվող հարցերին։

Тигран Хачатрян и Василис Марагос обсудили вопросы экономического сотрудничества ЕС-Армения
Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян принял сегодня делегацию ЕС во главе с Василисом Марагосом - руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства.
Министр приветствовал членов делегации и отметил, что предыдущие обсуждения были чрезвычайно продуктивными, и вопросы, включенные в повестку сегодняшней встречи, являются их продолжением.
Василис Марагос поздравил Тиграна Хачатряна с назначением на пост министра и отметил, что политические изменения в Армении, в том числе досрочные выборы, создают новые условия для достижения желаемых результатов. «Необходимо капитализировать и использовать эти очевидные преимущества, поскольку у инвесторов, действительно, есть реальный интерес. Евросоюз, в свою очередь, готов поддержать проводимые реформы», - сказал он.
Министр Хачатрян и представители делегации ЕС обсудили перспективы организации инвестиционного форума, который, по мнению сторон, может стать эффективной платформой для диалога и предложений, предоставляя возможность перейти от целей к практическим действиям. Были обсуждены также другие вопросы, касающиеся проведения форума.
Тигран Хачатрян и Василис Марагос обсудили разрабатываемый Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) анализ по структуре отраслей экономики Армении, на основе которого будет разработано руководство по инвестиционным потребностям, с целью осуществления реформ.
Министр Хачатрян отметил, что чрезвычайно важна оценка текущей ситуации со стороны столь профессиональной, имеющей большой опыт организации, учитывая предстоящие обсуждения приоритетных направлений, которые будут зафиксированы в программе Правительства Армении, и необходимые мероприятия.
Министр высоко оценил процесс как технической, так и бюджетной помощи ЕС и заявил, что это содействие продолжает являться важной составляющей сотрудничества между Арменией и ЕС. Посредством программ бюджетной помощи ЕС в различных сферах экономики Армении будут продолжены уже начатые реформы, а также будут инициированы новые - современные и соответствующие нынешним реалиям.
По словам представителя ЕС, Министерство экономического развития и инвестиций РА играет важную роль в координации и обеспечении процессов, протекающих в рамках годовых программ действий ЕС, и ЕС надеется на пересмотр, упрощение и ускорение процедур окончательного утверждения этих программ.
Представители ЕС с министром экономического развития и инвестиций РА обсудили также вопросы сотрудничества в области туризма, в частности, вопросы, касающиеся проектов, реализуемых в Армении в рамках программы "EU for Business". В ходе встречи стороны коснулись также вопросов, связанных с инфраструктурными проектами.