Կայացել է ԵՄ աջակցության համակարգման հարցերին նվիրված հանդիպումը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում կայացել է ԵՄ աջակցության համակարգման հարցերին նվիրված հանդիպումը, որին մասնակցել են ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, Եվրոպական հանձնաժողովի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչները:
Հանդիպման համակարգողներն էին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվող բյուջետային և տեխնիկական աջակցության ծրագրերին, այդ շրջանակներում 2018թ. ընթացքում իրականացված և առաջիկայում նախատեսվող գործընթացներին, Հարևանության ներդրումային գործիքի ներքո նախատեսված ծրագրերին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթություններին և 2019թ. աջակցության հնարավոր ուղղություններին առնչվող հարցեր։
Կարևորվել է ԵՄ աջակցության ծրագրերի ներքո Հայաստանում իրականացվող ոլորտային բարեփոխումների ընթացքը և շարունակականության ապահովումը, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների արդյունավետ իրականացման ապահովումը, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության հետագա խորացումը:

Состоялась встреча по вопросам координации содействия со стороны ЕС
В Министерстве экономического развития и инвестиций Армении состоялась встреча по вопросам координации содействия со стороны ЕС, в которой приняли участие представители государственных органов управления Армении, Европейской комиссии и делегации ЕС в Армении.
Координаторами встречи были: заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Мане Адамян и руководитель отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства Василис Марагос.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся программ предоставляемой со стороны ЕС бюджетной и технической помощи в рамках сотрудничества Армения-ЕС, реализованных в течение 2018 года и намечаемых на ближайшее будущее процессов, программ, предусмотренных в рамках Инвестиционного инструмента соседства, приоритетов партнерства Армения-ЕС и вопросы, связанные с возможными направлениями содействия в 2019 году.
Была отмечена важность процесса осуществляемых отраслевых реформ в Армении в рамках программ содействия со стороны ЕС и обеспечения преемственности, обеспечения эффективного выполнения положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, а также дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества.