ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է ֆրանսիական «Սոդիալ» ընկերության ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես նշել է ընկերության վաճառքի տնօրեն Անիլ Բհատը, «Սոդիալը» Ֆրանսիայում առաջատար կաթնամթերք արտադրողներից է, որին բաժին է ընկնում կաթի մթերման 25%-ից ավելին: Նրա խոսքով` «Սոդիալը» ցանկանում է ուսումնասիրել Հայաստանը՝ ընդլայնելու իր գործունեությունը, քանի որ դեռևս աշխարհի այս հատվածում այն ներկայացված չէ:
«Հայաստանը հետաքրքիր է մեզ համար, քանզի պատուհան է դեպի խոշոր` ԵԱՏՄ շուկա», - ասել է Անիլ Բհատը: Նրա խոսքով`ընկերությունը պատրաստ է կիսվել կոոպերատիվի հիմնադրման և արդյունավետ գործունեության փորձով հայաստանյան գործընկերների հետ։
Ծրագրի առաջնային փուլում դիտարկվում է արտադրության շղթայի մի հատվածի իրականացումը Հայաստանում: Հնարավոր է նաև տարածաշրջանային համագործակցությունը ԱՊՀ տարածքում: Ընկերության պատվիրակությունն արդեն իսկ մի քանի հանդիպումներ է ունեցել հայաստանյան արտադրողների հետ:
Նախարար Խաչատրյանը «Սոդալի» ղեկավարության հետ քննարկել է ծրագրին առնչվող հարցեր: Նախարարը վստահեցրել է, որ պատրաստ է աջակցել ընկերությանը ծրագրի ընթացքում և անել առավելագույնը` ծագող խնդիրներին լուծումներ տալու նպատակով:

Французская компания «Содиал» изучает перспективы деятельности в Армении
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян встретился с представителями французской компании «Содиал».
Как отметил директор компании по продажам Анил Бхат, «Содиал» является одним из ведущих производителей молочной продукции во Франции, на долю которого приходится более чем 25% заготовок молока. По его словам, компания намерена расширить свою деятельность, и интерес к Армении вызван тем, что в этом регионе она еще не представлена. «Армения нам интересна, поскольку является окном в огромный рынок Евразийского экономического союза», - сказал Анил Бхат. По его словам, компания готова поделиться со своими армянскими партнерами опытом по созданию и эффективной деятельности кооперативов.
На начальном этапе проекта предполагается осуществление в Армении одного сегмента производственной цепочки. Возможно также региональное сотрудничество на территории СНГ. Делегация компании уже провела несколько встреч с армянскими производителями.
Тигран Хачатрян обсудил с руководством компании вопросы, касающиеся проекта. Министр заверил, что готов помочь компании при осуществлении проекта и сделать все возможное для решения возникающих проблем.