ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային։
Դեսպանը շնորհավորել է Տիգրան Խաչատրյանին նախարար նշանակվելու կապակցությամբ, հաջողություն մաղթել և ընդգծել, որ պատրաստ են աջակցություն ցուցաբերելու այն բոլոր հարցերում, որտեղ կզգացվի օժանդակության կարիքը։
Կողմերը քննարկել են հայ-չեխական առևտրաշրջանառության ծավալները, ոգևորիչ համարել աճի դինամիկան՝ քննարկելով նաև Հայաստանից Չեխիա արտահանման ծավալների մեծացման հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում զրույց է ծավալվել նաև Չեխիայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված տնտեսական համագործակցության և գործարար հնարավորությունների համաժողովի վերաբերյալ։
Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը և Չեխիայի դեսպանն անդրադարձել են տնտեսության այն ոլորտներին, որտեղ հնարավոր է երկու երկրների գործարար շրջանակների փոխգործակցությունը և ներդրումների ներգրավումը։ Նախարար Խաչատրյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության ծրագրով նախատեսվող այն դրույթները, որոնք մեր երկրում բիզնես գործունեությունը կդարձնեն առավել գրավիչ, կբարձրացնեն մրցունակությունը։

Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Чешской Республики в Республике Армения Петра Микишку.
Посол поздравил Тиграна Хачатряна с назначением на должность министра, пожелал ему успехов и подчеркнул, что готов оказать поддержку по всем вопросам, в которых требуется содействие.
Стороны обсудили объем товарооборота между двумя странами, отметили впечатляющую динамику роста и обговорили перспективы увеличения объемов экспорта из Армении в Чехию.
В ходе встречи речь зашла также о посвященном 10-летию Восточного партнерства форуме по экономическому сотрудничеству и деловым возможностям, который пройдет в Чехии.
Во ходе беседы министр экономического развития и инвестиций Армении и посол Чехии затронули сферы экономики, в которых возможно сотрудничество деловых кругов обеих стран и привлечение инвестиций. Министр Хачатрян представил намеченные программой правительства Армении положения, благодаря которым предпринимательская деятельность в нашей стране станет более привлекательной и повысится конкурентоспособность.