Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ դեսպաններին
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Եվրոպական միության անդամ երկրների` Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ դեսպաններին:
Նախարարը կարևորել է հանդիպումը եվրոպացի գործընկերների հետ տեղեկատվության փոխանակման տեսանկյունից։ Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության ծրագրի հիմնական տնտեսական առաջնահերթությունները և գործադիրի մոտեցումներն այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսիք են հավասար մրցակցային պայմանները, ազատ մուտքը դեպի շուկաներ, տնտեսական մրցունակությունը, արտադրողականությունը և այլն։
Պատասխանելով դեսպանների հարցերին՝ նախարարը նշել է, որ ներառական տնտեսական աճը կառավարության և կառավարության ծրագրի ամենակարևոր սկզբունքներից մեկն է։ Պատասխանելով տնտեսական աճի ցուցանիշի վերաբերյալ հարցին՝ նախարարն ընդգծել է, որ էական է տնտեսական աճի որակը և հավելել, որ Հայաստանի տնտեսական կյանքում տեղի ունեցող փոփոխությունները և բարեփոխումները պետք է ազդեն նաև տնտեսական աճի կառուցվածքի վրա։
Նախարարը պատասխանել է դեսպանների մի շարք այլ հարցերի, որոնք առչնվում էին գործարար միջավայրին, ՓՄՁ զարգացմանը, արտաքին առևտրի կառուցվածքին, կանաչ տնտեսությանը և այլն։ Անդրադառնալով գորածարար միջավայրին և համապատասխան կարգավորումներին՝ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի վերաբերյալ եզրակացությունները գործարարությամբ զբաղվելու զեկույցեներում և նշել, որ անհրաժեշտ է վերացնել այն բոլոր կարգավորումները, որոնք էական ազդեցություն չունեն հասարակական կյանքի վրա, սակայն բիզնեսի համար բեռ են և էապես նվազեցնել այլ կարգավորումների ֆինանական և ժամանակային բեռը։ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը կարևորել է նաև կառավարության կողմից ձեռնարկվող փոփոխությունների ազդեցության արագության մեծացումը տնտեսական կյանքի վրա։
Տիգրան Խաչատրյանը պատասխանել է նաև Հայաստանի տնտեսության՝ զարգանալու մեծ ներուժ ունեցող ճյուղերի վերաբերյալ հարցին, ներկայացրել չօգտագործված հնարավորություններն իրացնելու և արտադրողականությունը բարձրացնելու հեռանկարները։
Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրման և արտաքին գործերի դաշնային նախարարության Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնաց Թոմաս Բուխսբաումը պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել Տիգրան Խաչատրյանին հանդիպման համար և նշել, որ բարձր են գնահատում պրոֆեսիոնալ կարծիքը և համապարփակ տեղեկատվության տրամադրումը։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян встретился с послами по особым поручениям по вопросам Восточного партнерства стран-членов ЕС.
Министр отметил важность встречи в контексте обмена информацией с европейскими партнерами. Тигран Хачатрян представил основные экономические приоритеты Программы Правительства Армении и поозицию исполнительной власти в таких направлениях, как равные условия конкуренции, свободный доступ к рынкам, экономическая конкурентоспособность, производительность и т. д.
Отвечая на вопросы послов, министр отметил, что инклюзивный экономический рост является одним из важнейших принципов правительства и его программы. Отвечая на вопрос о показателе экономического роста, министр подчеркнул важность качества экономического роста и добавил, что проиходящие изменения и реформы в экономической жизни Армении должны оказать также влияние на структуру экономического роста.
Министр ответил на ряд других вопросов, касающихся, в частности, деловой среды, развития малого и среднего бизнеса, структуры внешней торговли, зеленой экономики и т. д. Говоря о деловой среде и соответствующих регуляторах, министр ознакомил гостей с рейтингами Армении в докладах по ведению бизнеса и отметил, что необходимо устранить все регуляторы, которые не оказывают существенного влияния на общественную жизнь, но являются бременем для бизнеса и значительно сократить финансовое и временное бремя других регуляторов. Министр экономического развития и инвестиций также указал на важность ускорения воздействия проводимых со стороны правительства реформ на экономическую жизнь страны.
Тигран Хачатрян ответил также на вопрос относительно отраслей экономики Армении, имеющих большой потенциал для развития, представил перспективы реализации неиспользованных возможностей и повышения производительности.
Специальный посланник по вопросам Восточного партнерства Федерального министерства Европы, интеграции и иностранных дел Австрии Томас Бухсбаум от имени членов делегации выразил благодарность Тиграну Хачатряну за встречу и отметил, что профессиональное мнение и исчерпывающая информация достойны высокой оценки.