Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի պատվիրակությանը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) պատվիրակությանը՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրայի գլխավորությամբ:
Նախարար Խաչատրյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության հնգամյա ծրագրի տնտեսական բաղադրիչին՝ նշելով, որ հիմնական շեշտադրումը տնտեսական զարգացման տեսանկյունից ներառականությունն է։ Նախարարը ներկայացրել է ազատ մրցակցային պայմաններին, կարգավորումներին առնչվող հարցեր։
ԵՆԲ-ի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրան ներկայացրել է նախարարին ԵՆԲ գործունեությունը՝ նշելով, որ բանկն արդեն 11 տարի համագործակցում է Հայաստանի հետ։
Տիգրան Խաչատրյանը հյուրերի հետ քննարկել է ԵՆԲ-ի կողմից Հայաստանում ֆինանսավորվող ծրագրերը, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության, ճանապարհաշինության, էնէերգախնայողության, ոռոգման և այլ ոլորտներում։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիության խնդիրը։

Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял делегацию Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) во главе с руководителем регионального представительства на Южном Кавказе Мачеем Чура.
Говоря об экономическом компоненте пятилетней Программы Правительства Армении, министр Хачатрян подчеркнул, что с точки зрения экономического развития основной упор делается на инклюзивность. Министр представил также некоторые вопросы, касающиеся условий и правил свободной конкуренции.
Глава регионального представительства ЕИБ на Южном Кавказе Мачей Чура вкратце представил министру деятельность ЕИБ, отметив, что с Арменией банк сотрудничает уже 11 лет.
Тигран Хачатрян обсудил с гостями программы, финансируемые ЕИБ в Армении, в частности, в сфере сельского хозяйства, строительства дорог, энергосбережения, ирригации и других сферах.
Участники встречи обсудили также вопрос доступности финансօвых ресурсов для малых и средних предприятий.