ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին։
Դեսպանը շնորհավորել է նախարարին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նախարարության առջև դրված խնդիրների իրականացման հարցում։
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական առևտրատնտեսական կապերին առնչվող հարցերի շրջանակը, այդ թվում՝ առևտրաշրջանառության աճող ծավալները և կառուցվածքը։
ՌԴ դեսպանը ներկայացրել է այս տարի Ռուսաստանի Դաշնությունում կայանալիք մի շարք տնտեսական համաժողովների վերաբեյալ տեղեկատվությունը և քննարկել Հայաստանի մասնակցության հեռանկարները։
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը ներկայացրել է հատուկ Ռուսաստանի զբոսաշրջիկների համար մշակված «Ռուսական հետք» նախագիծը և մի շարք մարքեթինգային միջոցառումներ, որոնք թիրախավորել են ռուսական շուկան։ Ընդգծվել է, որ նախորդ տարի արձանագրվել է ՌԴ-ից ժամանած զբոսաշրջիկների 17% աճ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ոլորտում երկու երկրների գործարար շրջանակների համագործակցությանը՝ կարևորելով չիրացված ներուժի արդյունավետ օգտագործումը։

Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного Посла России в Армении Сергея Копыркина.
Посол поздравил министра с назначением и пожелал ему успехов в выполнении задач, поставленных перед министерством.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-российских торгово-экономических отношений, в том числе относительно растущего объема и структуры товарооборота.
Посол России представил информацию о ряде экономических форумов, которые пройдут в текущем году в России и обсудил перспективы участия в них Армении.
Директор Армянского фонда развития туризма Ара Хзмалян представил проект «Русский след», разработанный специально для российских туристов, и ряд маркетинговых мероприятий, ориентированных на российский рынок. Было подчеркнуто, что в прошлом году зафиксирован рост туристов из России на 17%.
Стороны также коснулись сотрудничества деловых кругов двух стран в сфере малого и среднего бизнеса, подчеркнув важность эффективного использования нереализованного потенциала.