ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է գերմանացի գործարարների պատվիրակությանը, որոնց ուղեկցում էր Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը։
Նախարար Խաչատրյանը ողջունել է գործարարների այցը Հայաստան և նշել․ «Մենք պատրաստ ենք սատարել ցանկացած բիզնես գործունեություն, որը կձեռնարկեն օտարերկրյա ներդրողները»։ Նախարարը նաև հավելել է, որ Հայաստանի կառավարության նպատակներից է ներդրումների ծավալի մեծացումը և իրականացված ներդրումներով արտադրանքի արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ, ԵՄ և այլ շուկաներ։ Նա ներկայացրել է օրերս ընդունված Կառավարության ծրագրի տնտեսական առաջնահերթությունները, որոնք հետաքրքիր կլինեն ներդրողներին։ Տիգրան Խաչատրյանն անդրադաձել է նաև Հայաստանի ներդրումային գրավչություններին։
Դեսպան Մաթիաս Քիսլերը շնորհավորել է Տիգրան Խաչատրյանին նշանակման կապակցությամբ, գոհունակություն հայտնել, որ Հայաստանի կառավարության ծրագրում շատ են տնտեսական շեշտադրումները։ Դեսպանը նշել է, որ հայ-գերմանական տնտեսական հարաբերությունների օրակարգում բաց էր նմանատիպ գործարար առաքելության ժամանումը։
Հյուրերը ներկայացրել են իրենց գործունեության շրջանակը՝ գյուղտնտեսությունից մինչև ճարտարագիտություն, նախարարին ուղղել իրենց հուզող հարցերը, ինչպես նաև անդրադարձել Հայաստանում իրենց բիզնես մտադրություններին։
Տիգրան Խաչատրյանը գործարարների ուշադրությանն է ներկայացրել այն ոլորտները, որոնք զգալի չիրացված ներուժ ունեն։ Նախարարը հանդիպման ավարտին նշել է, որ նախարարության և «Բիզնես Արմենիայի» աշխատակիցները ջանք չեն խնայի, որպեսզի գործարար առաքելությունը լինի չափազանց արդյունավետ և հասցեական՝ կազմակերպելով համապատասխան հանդիպումներ հայկական գործընկերների հետ։

Тигран Хачатрян принял делегацию предпринимателей из Германии
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял делегацию предпринимателей из Германии в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Бернарда Маттиаса Кислера.
Министр Хачатрян приветствовал визит немецких бизнесменов в Армению и отметил: «Мы готовы поддержать бизнес-инициативы иностранных инвесторов». Министр добавил также, что одной из целей правительства Армении является увеличение объема инвестиций и экспорта продукции на рынки ЕАЭС, ЕС и др. Он представил экономические приоритеты недавно принятой Парламентом Армении Программы Правительства, которые могут заинтересовать инвесторов. Тигран Хачатрян представил также инвестиционную привлекательность Армении.
Посол Маттиас Кислер поздравил Тиграна Хачатряна с назначением, выразив удовлетворение тем, что в Программе Правительства Армении много экономических акцентов. Посол отметил, что в повестке армяно-германских экономических отношений прибытие подобной бизнес-миссии было открытым.
Гости представили сферы своей деятельности - от сельского хозяйства до инжиниринга, задали министру интересующие их вопросы, а также поделились своими бизнес-интересами в Армении.
Тигран Хачатрян обратил внимание предпринимателей на сферы, где есть значительный нереализованный потенциал. В конце встречи министр отметил, что сотрудники министерства и Фонда «Бизнес Армения» организуют встречи с армянскими партнерами и приложат максимум усилия для того, чтобы данная миссия предпринимателей из Германии стала чрезвычайно содержательной и результативной.