Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՀԲ պատվիրակությանը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի Զարգացման քաղաքականության գործառնությունների և տեխնոլոգիական ներուժի իրացման առաքելության հետ։
Նախարարը ողջունել է հյուրերին, ներկայացրել Կառավարության ծրագրի տնտեսական գլխի հիմնական առանցքները և նշել, որ ծրագրի նպատակներ հանդիսացող արտադրողականության և մրցունակության բարձրացումն անհնար է առանց էական ներդրումների, մասնավորապես՝ տեխնիկական և տեխնոլոգիական վերազինման նպատակով։
«Կան որոշակի գործիքներ, որոնք ևս մեզ հուշում են, թե ինչ անելիքներ ունենք։ Մասնավորապես՝ Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակվող մի քանի զեկույցներ մեթոդոլագիական լավ ուղեցույցներ են իրականացվող բարեփոխումների մասով՝ ներկայացնելով ոչ թե Կառավարության ինքնագնահատականը, այլ մասնավոր հատվածի կարծիքը իրականացվող բարեփոխումների մասին», - ասել է Տիգրան Խաչատրյանը։
ՀԲ ներկայացուցիչները նշել են, որ Բանկը պատրաստում է վերլուծական աշխատանք տեղեկատվության և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների ոլորտի վերաբերյալ, ինչը կարող է օգտակար լինել Կառավարության ներկա առաջնահերթությունների հարցում։ Ըստ ՀԲ ներկայացուցչի՝ Զարգացման քաղաքականության գործառնությունները ևս ազդակ են, որ Համաշխարհային բանկը կառավարության կողքին է իր ծրագրի իրականացման գործում։
ՀԲ Մակրոտնտեսագիտության գծով տնօրեն Սանդիփ Մահաջանի գլխավորությամբ ՀԲ խումբը հետաքրքրվել է ներդրումային միջավայրի բարելավման միջոցառումներով, նախարարի հետ քննարկել օրենսդրական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարեփոխումները։

Тигран Хачатрян принял делегацию Всемирного банка
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян встретился с представителями миссии Всемирного банка по операциям политики развития и реализации технологического потенциала.
Приветствовав гостей, министр представил ключевые составляющие экономической Программы Правительства и отметил, что повышение производительности и конкурентоспособности, являющееся одной из целей программы, невозможно без значительных инвестиций, в частности, для технической и технологической модернизации.
«Есть некоторые инструменты, которые также подсказывают нам, что мы должны делать. В частности, некоторые доклады, публикуемые Всемирным банком, являются хорошим методологическим руководством для проводимых реформ, поскольку отражают не самооценку правительства, а мнение частного сектора об осуществляемых реформах », - сказал Тигран Хачатрян.
Представители Всемирного банка отметили, что банк готовит аналитическую работу по сфере информационных и коммуникационных технологий, которая может быть полезна для нынешних приоритетов правительства. По словам представителя ВБ, операции по политике развития также являются сигналом того, что Всемирный банк поддерживает правительство в реализации его программы.
Группа Всемирного банка, возглавляемая директором по макроэкономике Сандипом Махаджаном, поинтересовалась мероприятиями по улучшению инвестиционного климата, вместе с министром обсудила законодательные инициативы, а также реформы по бизнес-среде.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся развития малого и среднего предпринимательства и диверсификации экономики.