Երևանում մեկնարկել է Հայաստան-Բուլղարիա գործարար համաժողովը
Մարտի 12-ին, հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում, Երևանում մեկնարկել է Հայաստան-Բուլղարիա գործարար համաժողովը, որի նպատակն է քննարկել երկու երկրների գործարար, ինչպես նաև երկկողմ առևտրատնտեսական գործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները։
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես եկան․ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի բուլղարական կողմի համանախագահ, Բուլղարիայի Հանրապետության տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարար Ռոսեն Ժելյազկովը, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, Բուլղարիայի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Մանոլևը և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։
«Հայաստանը կարող է բավականին գրավիչ դառնալ բուլղարացի գործընկերների համար։ Նրանց կարող են հետաքրքրել բիզնես բացելու հեշտ և ԵԱՏՄ շուկա դուրս գալու դյուրին գործընթացները։ Բացի այդ, բուլղարացի դիստրիբյուտորներին և ներկրողներին կարող է հետաքրքիր լինել այն, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ GSP+ համաձայնագիր ունի և հայկական ապրանքների մեծ մասը կարելի է ԵՄ ներկրել զրոյական կամ իջեցված մաքսատուրքով», - իր խոսքում նշել է տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամի ներդրողների հետ հարաբերությունների կառավարիչ Արամ Վարդանյանը համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները, իսկ InvestBulgaria գործակալության մարքետինգի վարչության տնօրեն Թեոդորա Ստավրևան՝ Բուլղարիայի ներդրումային միջավայրը։
Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են շուրջ 150 գործարարներ Հայաստանից և Բուլղարիայից։
Համաժողովի շրջանակում նախատեսվում են երկու երկրների գործարարների երկուստեք ձևաչափով հանդիպումներ (B2B), ինչը Հայաստանի և Բուլղարիայի գործարարներին հնարավորություն կընձեռի միասին քննարկելու համատեղ գործարար ծրագրերը և փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարները։
Հայաստան-Բուլղարիա գործարար համաժողովը կազմակերպել է «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամը՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության աջակցությամբ։

В Ереване стартовал бизнес-форум «Армения-Болгария»
12 марта, в рамках заседания армяно-болгарской межправительственной комиссии, в Ереване стартовал бизнес-форум «Армения-Болгария», цель которого - обсудить возможности и перспективы двусторонних деловых связей и торгово-экономического сотрудничества.
На открытии форума с приветственной речью выступили: министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян, сопредседатель армяно-болгарской межправительственной комиссии, министр транспорта, информационных технологий и коммуникаций Болгарии Росен Желязков, министр транспорта, связи и информационных технологий РА Акоб Аршакян, заместитель министра экономики Болгарии Александр Малолев и президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
«Армения может стать довольно привлекательной для болгарских партнеров. Их могут заинтересовать упрощенные процессы открытия бизнеса и выхода на рынок Евразийского экономического союза. Кроме того, болгарские дистрибьюторы и импортеры могут быть заинтересованы в том, что Армения имеет с ЕС соглашение GSP +, и большая часть армянской продукции может быть импортирована в ЕС с нулевой или пониженной таможенной пошлиной», - сказал министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян.
Управляющий по взаимоотношениям с инвесторами Фонда Business Armenia Арам Варданян представил участникам форума инвестиционные возможности Армении, а директор по маркетингу Invest Bulgaria Теодора Ставрева рассказала об инвестиционном климате Болгарии.
В работе форума приняли участие около 150 предпринимателей из Армении и Болгарии.
В рамках форума предусмотрены двусторонние встречи бизнесменов двух стран (B2B), что позволит предпринимателям из Армении и Болгарии совместно обсудить бизнес-планы, а также возможности и перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
Бизнес-форум «Армения-Болгария» организован Фондом «Бизнес Армения», при поддержке Министерства экономического развития и инвестиций Армении.