ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Մանոլևին։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ալեքսանդր Մանոլևին ներկայացուցչական պաշտոնական և գործարար պատվիրակությամբ Հայաստան ժամանելու համար։
Կողմերն ընդգծել են, որ թե՛ հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը և թե՛ դրա շրջանակներում տեղի ունեցող գործարար համաժողովը կարող են դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև առևտրատնտեսական կապերի վրա։
Ալեքսանդր Մանոլևի խոսքով՝ անհրաժեշտ է առավելագույնս օգտագործել գործարար համաժողովի արդյունքները՝ հետամուտ լինելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը նշել է, որ կան տնտեսության մի շարք հեռանկարային ոլորտներ, որոնց ուղղությամբ երկու երկրները կարող են զարգացնել համագործակցությունը՝ դրանք առավել խորությամբ ուսումնասիրելով։
Պաշտոնյաները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել փոխգործակցություն հաստատել Հայաստանի և Բուլղարիայի փոքր և միջին ձեռներեցության զարգացման գործակալությունների միջև՝ փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման նպատակով։
Տիգրան Խաչատրյանը և Ալեքսանդր Մանոլևը, որպես համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ ունեցող ոլորտ, առանձնացրել են նաև զբոսաշրջության ոլորտը։
Նախարար Խաչատրյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցելու այն բոլոր գաղափարներին և ապա՝ բիզնես ծրագրերին, որոնք կնախաձեռնի երկու երկների մասնավոր հատվածը։

Были обсуждены перспективы развития армяно-болгарских торгово-экономических связей
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял заместителя министра экономики Республики Болгария Александра Манолева.
Министр поблагодарил Александра Манолева за визит в Армению с представительной официальной и бизнес-делегацией.
Стороны подчеркнули, что заседание армяно-болгарской межправительственной комиссии, а также организованный в его рамках бизнес-форум могут положительно отразиться на торгово-экономических отношених между Арменией и Болгарией.
По словам Александра Манолева, необходимо максимально использовать результаты бизнес-форума, претворяя в жизнь достигнутые договоренности.
Министр экономического развития и инвестиций Армении отметил, что существует ряд перспективных секторов экономики, в которых две страны могут развивать сотрудничество, более углубленно изучив их.
Стороны договорились о взаимосотрудничестве между агентствами по развитию малого и среднего бизнеса Армении и Болгарии с целью обмена опытом и реализации совместных проектов.
Тигран Хачатрян и Александр Манолев особо выделили туризм, как сферу с наибольшим потенциалом для развития сотрудничества.
Министр Хачатрян отметил, что Правительство Армении готово поддержать все идеи, а в последствии и бизнес-проекты, которые инициирует частный сектор обеих стран.