ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի հետ։
«Մենք կարծում ենք, որ ներկայիս ծրագրերի իրականացման ընթացքը և դրանց առանցքում նպատակադրված թիրախներն առաջիկա առաջընթացն ապահովելու գործում մեծ ներուժ ունեն բոլոր ուղղություններում՝ մարդկային կապիտալի զարգացում, պետական կառավարման բարեփոխումներ, գործարար և հատկապես ՓՄՁ միջավայրի բարելավում և այլն», - նշել է նախարարը։
Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության ծրագրի հիմնական թիրախները, մասնավորապես մրցակցության և արտադրողականության բարձրացման, որակյալ աշխատատեղերի ստեղծման խնդիրները։ Այս համատեքստում նախարարն ընդգծել է մասնագիտական և բարձրագույն կրթության կարևորության հարցերը։ Նախարարն անդրադարձել է նաև ՓՄՁ զարգացման խնդիրներին։
Լոուրենս Մերեդիթը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին կարևոր տեղեկատվության ներկայացման համար և նշել այն առաջնահերթ ծրագրերը, որոնք կան օրակարգում։ Եվրոպացի պաշտոնյան նախարարի հետ քննարկել է Հայաստանի արտահանման հնարավորությունները, հեռանկարային ոլորտները և թիրախային շուկաները՝ դիտարկելով ԵՄ շուկա մուտք գործելու հեռանկարները։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել բարձր տեխնոլոգիաների, վերամշակված գյուղմթերքի, գինեգործության և թեթև արդյունաբերության ոլորտների զարգացման ներուժի վերաբերյալ։
Տիգրան Խաչատրյանը և Լոուրենս Մերեդիթը քննարկել են նաև Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման, ենթակառուցվածքների բարելավման հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-ԵՄ ներդրումային համաժողովի կազմակերպչական հարցեր։
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը շնորհակալություն է հայտնել Տիգրան Խաչատրյանին հանդիպման համար և նշել, որ Եվրամիությունը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին նախաձեռնած բարեփոխումներում։

Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян встретился сегодня с Лоуренсом Мередитом - директором департамента Восточного партнерства Генерального директората Европейской комиссии по вопросам политики соседства и переговоров о расширении Евросоюза.
«Мы считаем, что процесс реализации нынешних программ и поставленные в их основе цели имеют большой потенциал для обеспечения прогресса во всех областях - развитии человеческого капитала, реформ государственного управления, улучшения бизнес среды, в особенности, в сфере МСП», - отметил министр.
Тигран Хачатрян представил основные цели Программы Правительства Армении, в частности, вопросы повышения конкуренции и производительности, создания рабочих мест. В этом контексте министр подчеркнул важность задач в сфере профессионального и высшего образования. Министр коснулся также вопросов развития МСП.
Лоуренс Мередит поблагодарил министра за предоставление важной информации и отметил приоритетные программы, имеющиеся в повестке дня. Европейский чиновник и министр обсудили экспортные возможности Армении, приоритетные сферы экономики и целевые рынки, рассматривая перспективы выхода на рынок ЕС. Стороны обменялись мнениями относительно потенциала развития сферы высоких технологий, переработки сельскохозяйственной продукции, виноделия и легкой промышленности.
Тигран Хачатрян и Лоуренс Мередит обсудили также возможности развития туризма в Армении и улучшения инфраструктуры.
В ходе встречи были обсуждены организационные вопросы инвестиционного форума Армения-ЕС.
Директор департамента Восточного партнерства Генерального директората Европейской комиссии по вопросам политики соседства и переговоров о расширении Евросоюза Лоуренс Мередит поблагодарил министра Тиграна Хачатряна за встречу и отметил, что Европейский Союз готов поддержать Армению в ее инициативах по проведению реформ.