Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է «Arton Capital» կազմակերպության ներկայացուցիչներին
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպում է ունեցել «Arton Capital» կազմակերպության նախագահ Արմանդ Արտոնի ղեկավարած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում ընկերության ներկայացուցիչները նախարարին ներկայացրել են Հայաստանի վերաբերյալ իրենց կողմից կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքները: Մասնավորապես, քննարկում է ծավալվել Հայաստանի Հանրապետություն ներդրումների ներգրավման նպատակով՝ դրանց կատարմամբ պայմանավորված քաղաքացիության տրամադրման կարգի սահմանման հնարավորությունների վերաբերյալ: Ներկայացվել են այս ոլորտում կազմակերպության խորհրդատվական հարուստ փորձը, ինչպես նաև տարբեր պետություններում համակարգի ներդրման մոդելները և դրանց առավելությունները:
Տիգրան Խաչատրյանը կարևորել է դեպի Հայաստան ներդրումային հոսքի ապահովմանն ուղղված նախաձեռնությունը և նշել, որ օրենսդրական նման փոփոխությունների դեպքում առանձնահատուկ ուշադրության առարկա պետք է դառնան պետության կողմից այդ ներդրումների կառավարման գործուն մեխանիզմները:
Հանդիպման վերջում Արմանդ Արտոնը տեղեկացրել է, որ իրենց կողմից կազմակերպվող «Համաշխարհային քաղաքացի» ֆորումը այս տարի տեղի է ունենալու Երևանում, և նախարարին հրավիրել է միջոցառանը:
Նախարար Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և պատրաստակամություն հայտնել մասնակցելու հետագա քննարկումներին։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян встретился с делегацией компании «Arton Capital» во главе с ее президентом Армандом Артоном.
В ходе встречи представители компании представили министру результаты своих исследований по Армении. В частности, состоялось обсуждение относительно возможности установления порядка предоставления гражданства при привлечении инвестиций в Республику Армения. Были представлены богатый опыт компании в этой сфере, а также модели внедрения системы в разных странах и их преимущества.
Тигран Хачатрян придал важность инициативе по обеспечению инвестиционного потока в Армению и отметил, что в случае таких законодательных изменений, предметом особого внимания должны стать эффективные механизмы управления этими инвестициями со стороны государства.
В завершение встречи Арманд Артон сообщил, что организованный ими форум «Всемирный гражданин» в этом году состоится в Ереване, и пригласил министра на это мероприятие.
Министр Хачатрян поблагодарил за приглашение и выразил готовность участвовать в дальнейших обсуждениях.