Մանե Ադամյանն ընդունել է Իոաննիս Բրախոսի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը մարտի 20-ին ընդունել է Հունաստանի ԱԳՆ միջազգային տնտեսական համագործակցության և զարգացման հարցերով Գլխավոր քարտուղար Իոաննիս Բրախոսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել է երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ակտիվացումն ու առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը, ինչի համար առկա է մեծ ներուժ: Այս համատեքստում ընդգծվել է հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեության անհրաժեշտությունը և առաջարկվել է հերթական նիստն անցակցնել Երևանում։
Կողմերը նշել են, որ հայ-հունական հարաբերությունները զարգանում են երկու ժողովուրդների հնագույն ժամանակներից եկող բարեկամության ամուր հիմքի վրա, որն էլ ավելի կամրապնդվի երկկողմ փոխայցելությունների շնորհիվ: Կողմերը հեռանկարային են համարել փոխգործակցության ընդլայնումը տնտեսության մի շարք ոլորտներում:
Նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը ներկայացրել է Հայաստանի՝ որպես կապող կամրջի հնարավորությունները՝ ԵՄ-ԵԱՏՄ-ԻԻՀ-Մերձավոր Արևելք տնտեսական հարաբերությունները կազմակերպելիս, ինչպես նաև Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիների պայմանները։
Հանդիպման ավարտին, կարևորելով քննարկված թեմաները՝ կողմերը պայմանավորվել են հայ-հունական տնտեսական կապերն ակտիվացնելու ուղղությամբ գործնական քայլեր ձեռնարկել՝ միմյանց ներկայացնելով հստակ առաջարկություններ։

Мане Адамян приняла делегацию, возглавляемую Иоаннисом Брахосом
20 марта заместитель министра экономического развития и инвестиций Мане Адамян принялa делегацию во главе с Генеральным секретарем по вопросам экономического сотрудничества и развития Министерства иностранных дел Греции Иоаннисом Брахосом.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся армяно-греческих отношений. Собеседники подчеркнули важность активизации экономического сотрудничества между двумя странами и увеличения объемов товарооборота, подчеркнув о наличии большого потенциала. В этом контексте была подчеркнута необходимость активной деятельности армяно-греческой межправительственной комиссии, а также было предложено провести очередное заседание комиссии в Ереване.
Стороны отметили, что армяно-греческие отношения развиваются на прочной основе дружбы двух народов, берущей начало с древнейших времен, и что эта дружба еще более укрепится в результате взаимных визитов. Стороны отметили перспективы расширения взаимосотрудничества в ряде отраслей экономики.
Заместитель министра Мане Адамян вкратце ознакомила гостей с возможностями Армении, как связующего моста, при выстраивании экономических отношений ЕС-ЕАЭС-ИРИ-Ближний Восток, а также рассказала о свободных экономических зонах Армении.
В конце встречи, придав большое значение обсуждаемым темам, стороны договорились обмениваться конкретными предложениями и предпринимать практические шаги по активизации армяно-греческих экономических связей.