Քննարկվել են հայ-շվեյցարական տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Շվեյցարիայի համագործակցության և զարգացման ծրագրի տարածաշրջանային փոխտնօրեն Վերներ Թութին և Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազզարոտտոյին։
Ստեֆանո Լազզարոտտոն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի կառավարության նոր ծրագիրը բավականին խոստումնալից և ոգեշնչող է։ Դեսպանի խոսքով, Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և բաց տնտեսական միջավայրի շնորհիվ շվեցարացի գործարարների շրջանում հետաքրքրվածություն է նկատվում․ նրանք դեսպանին հարցնում են՝ արդյո՞ք իսկական ժամանակն է այստեղ գործունեություն սկսելու և ստանում են դրական պատասխան։ Դեսպանը կարևորել է ներդրողների հետ տարվող անհատական և թափանցիկ աշխատանքը։
Վերներ Թութը նախարարի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք ոգևորված են համագործակցելու Հայաստանի կառավարության հետ մի շարք ուղղություններով։ Նա նախարարին է ներկայացրել Շվեյցարիայի համագործակցության և զարգացման ծրագրի գործունեությունը Հայաստանում՝ մասնավորապես անդրադառնալով գյուղատնտեսության և տարածքային կառավարման ոլորտում իրականացվող ծրագրերին։ Ծրագրի տարածաշրջանային փոխտնօրենը նշել է կազմակերպության համար առաջնահերթություն հանդիսացող նպատակները և Հայաստանի կառավարության հետ համագործակցության հնարավորությունները։
Կողմերը քննարկել են տնտեսական աճի ներառականությանն, ինչպես նաև տարածքների տնտեսական զարգացմանն առնչվող հարցեր։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян принял регионального заместителя директора Швейцарской программы сотрудничества и развития Вернера Тута и Чрезвычайного и полномочного посла Швейцарии в Армении Стефано Лазаротто.
Стефано Лазаротто в своей речи отметил, что новая программа Правительства Армении довольно многообещающая и вдохновляющая. По словам посла, благодаря изменениям, происшедшим в Армении - борьбе с коррупцией и открытой экономической среде - у швейцарских предпринимателей наблюдается повышение интереса, они спрашивают посла: настало ли время для начала деятельности в Армении и получают положительный ответ. Посол Швейцарии подчеркнул важность индивидуальной и прозрачной работы с инвесторами.
Во время беседы с министром Вернер Тут отметил, что они рады сотрудничеству с правительством Армении по ряду направлений. Он представил министру деятельность Швейцарской программы сотрудничества и развития в Армении, в частности, акцентируя внимание на осуществляемые проекты в области сельского хозяйства и территориального управления. Региональный замдиректора указал на приоритетные цели организации и возможности сотрудничества с Правительством Армении.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся инклюзивности экономического роста и экономического развития регионов.